Populární tablet od Microsoftu znají snad už všichni fanoušci Microsoftu a dá se říci, že nejen oni. Microsoftu se po několika letech podařilo z řady Surface velice úspěšnou a vychvalovanou značku. Já sám jsem tuto značku se zájmem sledoval již od samotného začátku, ale zamiloval jsem se až s nástupem třetí generace, kdy se zařízení Surface stalo mým vysněným zařízením, které jsem rozhodně chtěl někdy v budoucnu vlastnit.
20170418_174019
Když byl ovšem představen Surface Book, uvědomil jsem si, že jsem přeci jen více zvyklý na form factor klasického notebooku a tak když se mi naskytla možnost si jeden pořídit, neváhal jsem. Nyní jsem už více jak 9 měsíců spokojený uživatel a nemohu si stěžovat. Nicméně když jsem dostal možnost si na 2 týdny vyzkoušet již mírně starší, nicméně stále nejaktuálnější, Surface Pro 4 v nejvyšší konfiguraci s Intel Core i7, 16GB RAM a 512 SSD, nemohl jsem odmítnout. Ať už z důvodu, že jsem původně chtěl právě Surface Pro, tak i z pohledu porovnání se Surface Bookem.
20170418_170725
Tablet jsem obdržel spolu s černým TypeCover poslední generace, která má lepší rozložení kláves než měla ta předchozí. Tato poslední je zároveň jediná, kterou jsem vyzkoušel, ale mohu s klidným vědomím říci, že se na ni píše opravdu dobře. Není to samozřejmě tak výborně jako klávesnice na Surface Booku, která je proslavená, ale i tak je opravdu skvělá. Vyhovující je zdvih kláves, podsvícení s několika úrovněmi je samozřejmostí a možnost si klávesnici naklopit je k nezaplacení. Velmi oceňuji také materiál celého Type Coveru, který je velmi příjemný na dotyk. Potěší také čtečka otisku prstů, která je dle mých informací nabízena jen na určitých trzích. Ač je Windows Hello s rozpoznáním obličeje bleskurychlé (a s Windows Creators Update snad ještě subjektivně 2x rychlejší), čtečku využiji vždy, když potřebuji počítač rychle odemknout, ale zároveň nesedím přímo před displejem. Nemusím tak usedat a jen přiložím prst. Opět vše velice rychlé. Co se touchpadu týče, ani ten nezklamal. Oproti minulé generaci doznal až 40% větší plochy, která je tak naprosto ideální a jelikož jako Precision touchpad podporuje všechna nová gesta Windows 10, je radost jej používat.
Surface Type Cover
U Surface Pen žádná změna oproti Surface Booku není. V obou případech se dočkáme 1024 stupňů přítlaku a možnosti jeho přichycení na stranu displeje. Ač je u Pro 4 prezentováno, že lze Surface Pen přichytit na obě strany, pravda je pouze částečná. Opravdu silná vazba je totiž jen na levé straně a pokud tak zkusíte stranu pravou, stylus bude stále držet, ale rozhodně ne tak spolehlivě a je relativně velká šance, že při neopatrnosti upadne. To je ale zároveň snad jediná nepozitivní poznámka o tomto kusu hardwaru. Díky Windows Ink Workspace a hornímu tlačítku lze stisknutí tlačítka přidělit několik funkcí, což je rozhodně velmi praktické. Výdrž by se pak měla pohybovat kolem 1 roku s tím, že baterii je jednoduše vyměnit.
Surface Pro 4 kickstand
Nyní už je na čase se podívat na zoubek samotnému Surface Pro 4. Hned na úvod budu konstatovat, že se jedná o prvotřídní dílenské zpracování. Nikde nic nevrže a ještě to krásně vypadá. Mírně zvětšený displej o úhlopříčce 12,3″ mi po dvou týdnech snad přišel už i jako normální velikost pro ultrabook a když se nyní vracím ke svému Surface Booku, působí na mě jako obr. Zobrazovací panel je ale samozřejmě špičkový a při rozlišení 2736 x 1824 s jemností 267 DPI je na něj radost pohledět.
Surface Book a Surface Pro 4
Co je dále pro řadu Surface Pro typické, je bezesporu stojánek na zadní straně. První dvě generace měla jednu fixní polohu, druhá dvě, ale až Surface Pro 3 posunulo jeho možnosti o level výše, když umožnilo tělo tabletu polohovat libovolně až do polohy 150 stupňů. Surface Pro 4 v tom nadále pokračuje a tak se nestane, že byste si nedokázali úhel tabletu nastavit přesně podle vašich potřeb. Proces vyklopení a nastavení může být sice o něco málo pomalejší a více pracné, než kdybyste si otevřeli víko na klasickém notebooku. Ten ale zase nedisponuje takovou mobilitou, jakou právě Surface Pro. A ač osobně svůj Surface Book miluji, na poloviční váhu a mírně menší půdorys u Surface Pro 4 jsem si zvykl hned a těžko se bude opět odvykat. Je tu samozřejmě na místě zmínit i onu proklamovanou „lapabilitu“, tedy schopnost pracovat s tabletem na klíně, když nesedíte zrovna u něčeho, kam byste si zařízení mohli položit. Mohu říci, že se samozřejmě nejedná o tak pohodlné používání jako u notebooku, ale to snad ani nikdo pořádně nečeká, když se tu nejedná o pevnou celistvou konstrukci. To ovšem neznamená, že by s tím byl nějaký větší problém, spíše se jednalo o milé překvapení.
Další srovnání se Surface Bookem, které je zde na místě, je to výkonnostní. Mohlo by se zdá, že Surface Book s dedikovanou grafickou kartou bude jako větší bráška dominovat, ale není tomu tak. Rychlost je při běžné práci shodná a co je velkým paradoxem, integrovaná Intel Iris grafika, která je součástí Surface Pro 4 by v některých ohledech měla dokonce předčít onu externí grafiku, kterou disponuje Surface Book. Rozhodně tak nemusíte mít před koupí obavu, že se zde bavíme o nějakém slabém tabletu pro lehčí práci. Právě naopak, Surface Pro zde splňuje to, co Microsoft tvrdí neustále a to je fakt, že jím může hravě nahradit svůj notebook. Jde zde víceméně o to, jaký typ zařízení preferujete.
20170418_174134
Jak se pomalu blížím ke konci mé recenze, dá se říci, že jsem ve své podstatě se zařízením velmi spokojen, musím se vyjádřit k jedné věci, která mě nemile překvapila a tou je výdrž baterie. Jelikož by se ta udávaná měla blížit 9 hodinám přehrávání videa, očekával jsem alespoň 5 – 6 hodin běžného používání. Většinou se mi ovšem dostalo výdrže kolem 3 – 4 hodin. A to mi v dnešní době opravdu nepřijde mnoho. Věřím, že v tomto ohledu by mohla doznat zlepšení nová generace Surface Pro 5, které bychom se snad měli dočkat již tento rok. Jinak ale byla se Surface Pro 4 radost pracovat a myslím si, že i dnes, přibližně rok a půl od svého představení, má stále své místo. I když patrně ne na dlouho.
Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

Buďte první, kdo se podělí o názor

Upozornit na
avatar
wpDiscuz