Po dlouhé době tu máme zařízení na recenzi, přičemž volba tentokrát padla na model Lenovo Yoga 900. Ta pokračuje v tradici celé řady a jako vždy je tak možné zařízení používat ve 4 různých režimech, kterými jsou Notebook, Stojánek, Stan a Tablet. Na rovinu musím přiznat, že já jsem zařízení používal nejvíce klasickým způsobem, tedy v notebookovém režimu. Čas na ostatní se našel zejména při sledování filmu či čtení delších dokumentů. Co mě trochu nemile překvapilo bylo to, že klávesnice se deaktivovala pouze v případě, kdy se klávesnice v tabletovém režimu přímo dotýkala zadní části displeje.  Stačilo ji jen mírně oddálit a hned je možné omylem něco spustit či naopak přerušit konkrétní akci nechtěným stiskem klávesy.

Klávesnice a touchpad

Co se jinak týče klávesnice a obecně spodní části notebooku, velmi chválím soft-touch povrch. Je zaprvé velice příjemný na dotyk a za druhé povrch nestudí, pokud například notebook leží delší dobu v chladném prostředí. Osobně by mi z počátku nevadil o trochu větší zdvih kláves, ale zase musím na druhou stranu říci, že jsem si brzy zvykl a například tuto recenzi napsal na Lenovu Yoga 900 bez problémů. Výrobce také chválím za to, že nechává šipku nahoru v plné velikosti a nerozhodl se ke zmenšení na polovinu, jak si to například oblíbilo HP.

Podsvícení je dvojí úrovně, což je podle mě naprosto dostačující. Jelikož také zároveň zařízení necílí na tradiční profesionály využívajících ve větší míře klávesy F1 – F12, rozhodlo se Lenovu horní řadu uzpůsobit pro funkční využití. Lze tak jednoduše ovládat hlasitost, jas, zobrazení či zapnout jedním stiskem letový režim. Ještě bych ocenil dvouřádkový Enter a širší Backspace, ale to je spíš jen zvyk z mého vlastního notebooku.

Pokud se pak krátce ještě zastavíme u touchpadu, zde musím říci, že jsem si velmi oblíbil Presicion touchpad na Surface Booku, který je mnohými označován za nejlepší mezi Windows zařízeními, takže je pravděpodobné,  že moje pocity z touchpadu u této Yogy 900 jsou tím ovlivněny. Ty nejsou nikterak negativní, ale zároveň ani pozitivní. Podpora multidotykových gest tu samzřejmě je, ale ovládání mi nepřijde úplně plynulé a i reakce na gesta jsou subjektivně trochu pomalejší. Velikostně by mohl být touchpad také o něco větší.

Displej

Displej má dnes standardní velikost pro ultrabooky, kterou je 13,3″ s rozlišením QHD+ (3200 x 1800). Zobrazení je tak dostatečně jemné a pokud zapnete podsvícení tohoto dotykového IPS panelu na 100%, což představuje 300 nitů, nebude problém zařízení používat i ve venkovním prostředí. V dnešní době bych ocenil i trochu užší rámečky, hlavně pokud se budeme bavit o tom spodním. Ten je totiž až nevkusně široký, i když obsahuje tlačítko pro vyvolání nabídky Start. Spousta lidí si také u zařízení s dotykovými displeji stěžuje na jeho viklání, pokud se rozhodnete na nějakou položku poklepat prstem. Osobně mi to přijde normální a recenzovaná Yoga 900 se v této oblasti pohybuje v průměru.

Jemnému zobrazení pak sekundují reproduktory JBL s certifikací Dolby Home Theatre. S hlasitostí výstupu jsem byl spokojen, ale zvuk by mohl být o něco méně plochý.

Hardware & specifikace testovaného modelu

  • Windows 10 Home
  • intel Core i7-6500U (2,5 GHz)
  • 8 GB RAM
  • 256 GB SSD
  • 1,29 kg
  • HD webkamera
  • Porty: 2x USB 3.0 typu A, 1x USB 3.0 typu C s video výstupem, 1x vstup napájení s funkcí USB 2.0, čtečka paměťových karet 4 v 1 (SD, MMC, SDXC, SDHC), sdružený audio konektor

Všechny, kteří se dívají hlavně na mobilitu kupovaného kousku, jistě potěší váha celého zařízení, která je pouhých 1,29 kg. Samozřejmě jsou na trhu i lehčí modely, ale troufám si říci, že Yoga 900 je prostě lehká tak akorát. Připočtěte k tomu ještě tenký profil (necelých 15 milimetrů) a jedná se o výborné mobilní zařízení.

20170114_163047

Pokud se ovšem ale budeme bavit o mobilitě, nesmí se samozřejmě zapomenout na výdrž na jedno nabití. Udávaná je 9 hodin, reálná vycházející z běžného užívání hudby, prohlížení webu a práce na dokumentech je pak kolem 7 – 8 hodin.

Co na nových modelech řady Yoga skoro až miluji, to je dnes již známý kloub. Ten v poslední iteraci připomíná náramek od hodinek a musím říci, že je prostě jednoduše krásný. Nejen to. Design zde neubírá nic na funkčnosti a tak ať nastavíte displej do jakékoli pozice, tam zůstane. Celkově se jedná o velmi dobře stavěný laptop, kde nic nevrže, vše sedí jak má a je obecně radost s ním pracovat.

Výkon

Pakliže nebudete Vaši Yogu 900 trápit nejnovějšími hrami a super náročnými aplikacemi, jsem si jistý, že pro drtivou většinu uživatelů bude výkon naprosto dostačující. Boot systému za studena se vešel pod příjemných 12 procent. Rychlost SSD taky nijak výrazně nezaostává za konkurencí a nestane se Vám, že byste na něco zbytečně čekali.

CrystalDiskMark Yoga 900

Spokojený jsem byl také s chlazením vnitřností. Nestalo se mi, že by se tělo notebooku někdy při běžné více zahřálo. Větráky jsou navíc vhodně umístěny zezadu pod kloubem, o to méně spíše nasají prach z podložky a okolí.

en-INTL-PDP0-Lenovo-Yoga-900-QF9-00357-P5

Pár slov k závěrečnému shrnutí

Osobně jsem se na Lenovo Yoga 900 těšil, neboť si myslím, že Lenovo odvedlo dobrou práci, co se designu týče, a zařízení je vzhledové opravdu povedené. Jak bylo zmíněno v článku, jen ten spodní pruh pod displejem by určitě mohl být tenčí. Dále bych ocenil větší touchpad ideálně s certifikací Precision touchpad a také přítomnost Windows Hello, což je věc, na kterou se strašně lehce zvyká a strašně těžko odvyká. Také mi celkem vadilo to, že klávesnice se deaktivuje až při úplném otočí o 360 stupňů. Pokud tedy nemáte notebook v režimu Tablet, klávesnice bude stále aktivní, což mi nepřijde úplně šťastné. Ve výsledku na mě ale tento stroj od čínského výrobce zanechal pozitivní dojmy a pokud hledáte solidní přenosný stroj, který zaujme na pohled, vydrží víceméně celý pracovní den a ještě je navíc 2 v 1, vřele Vám Lenovo Yoga 900 doporučím.

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

1 Komentář Zapnuto "Lenovo Yoga 900 – recenze"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Zbyněk
Host

zlodějové od Lenovo kopie Surface Pro

wpDiscuz