Značka Surface – dříve vysmívaná, jako jeden z mnoha pokusů Microsoftu změnit budoucnost, dnes známá a určující směr vývoje hardware. Surface je důkazem toho, že kolos jako Microsoft tu není jen proto, aby nám dodával „okna“, konzole a další již známé produkty a služby.

Vývojové laboratoře Microsoftu musejí být pohádkové místo pro všechny fanoušky moderních technologií. Vedení společnosti však chtělo, aby bylo pohádkovější než to v Apple. Jestli se to povedlo, nechám na uvážení každého čtenáře.

Příběh začal 18. června 2012, kdy tehdejší CEO Steve Balmer na konferenci Microsoft Keynote představil přítomným novinářům hybridní tablet Surface for Windows 8 Pro, který dokázal utáhnout plnohodnotné Windows 8 – nového a značně kontroverzního nástupce Windows 7. Představil také slabšího, ale stejně vypadajícího bratříčka Surface for Windows RT, který sice dostal v budoucnu pokračovatele, ale v dnešní době už víme, že se jednalo o slepou uličku.

Samotné představení prvního Surface sice bylo odměněno potleskem, následné vyklopení stojánku bylo jistě překvapivé, ale zbývala zde ještě jedna zásadní přednost, která měla zamíchat kartami.

Microsoft Surface for Windows 8 Pro

Microsoft Surface for Windows 8 Pro

Přítomnému publiku byl totiž představen kryt displeje. Jistě si v tu chvíli říkali, že je to jen snaha napodobit iPad, jenže MS chtěl s krytem dokázat víc a znásobit možnosti jeho využití. Následné odklopení krytu směrem k publiku a odhalení dotykové klávesnice na přítomné zafungovalo (po chvíli byla také představena typická notebooková klávesnice, která psaní ještě více zpříjemnila – nutno připomenout, že byla o něco silnější). To vše včetně umožnění psaní pomocí dotykového pera, procesoru Core i5 Ivy Bridge, spolu se speciálně vyvinutým chlazením s výdechy kolem celého obvodu těla přístroje a kvalitním materiálům, bylo zařízením s vysokou šancí na úspěch.

Surface bylo výkonné a kompaktní zařízení. Hybrid mezi notebookem a tabletem. Jako novinka však mělo i značné porodní bolesti. Windows 8 nebyla zrovna nejoblíbenějším OS, přestože zrovna na Surface dávala smysl. Aplikace, které nebyly uzpůsobeny pro takováto zařízení měly také například malé ovládací prvky. Problémy byly ale například i s hlučností při chlazení a nízkou výdrží baterie nebo nutností samostatně dokoupit klávesnici, což zařízení značně prodražilo. Na oblíbenosti jistě nepřidala ani nedostupnost v mnoha zemích včetně ČR (ani dnes to není s pořízením Surface zařízení úplně ideální – nicméně jde to, dokonce velmi snadno, s dopravou zdarma a výbornou servisní podporou, v porovnání se standardem, který je u nás).

Steve Balmer: „Tablet, který může nahradit váš laptop“.

Toto všechno byl první Surface a na rovinu – nebyl moc úspěšný. Navzdory tomu se však zrodila myšlenka a vize spojení hardware a software, která změnila Microsoft.

Verze Windwos RT vs. Windows 8 Pro

Verze Windwos RT vs. Windows 8 Pro

Cesta se ukázala jako poměrně trnitá. Vydání iPhone v roce 2007 a Android telefonů v roce 2008 pevně určilo směr, kterým se vydal vzhled a ekosystém aplikací na mobilních zařízeních. Ten byl následně aplikován i na iPad v roce 2010 a následován Android tablety. Microsoft se do tohoto rozjetého vlaku snažil koupit lístek se svým mobilním OS Windows Phone 7. Tento velice odlišný, uzavřený mobilní systém, následovaný dlaždicovými Windows 8 pro PC v roce 2012, byl zkrátka kontroverzní.

Ani následovník s názvem Surface Pro 2 nebyl pro Microsoft spásou. Změny tu však byly. Stojánek dostal jednu polohu navíc, bylo osazeno USB 3.0, prodloužena výdrž baterie, vylepšena klávesnice, přídáno podsvětlení a další vylepšení.

A účtenka po dvou verzích Surface? Ztráta 1 miliardy dolarů…

Společnost Microsoft je celkem těžkopádný moloch, který má však jednu velkou výhodu, a tou jsou peníze. Dokonce tolik peněz, že i po dvou zakopnutích znovu sebral další balík peněz a nacpal je vývojovému týmu kolem Panose Panaye, člověka, který je za vývoj Surface zařízení zodpovědný a je jím v podstatě „posedlý“.

Stačí se podívat na video níže, kde Panos komentuje ztrátu a neúspěch Surface řady. Není třeba se moc přemáhat, aby člověk zjistil, že tenhle chlapík vizi společnosti sakra věří. Nevypadá to, že by se chytal pověstného stébla. S další injekcí dolarů a vědomím, že oba CEO (Balmer i Nadella) vědí, co chtěli, se pouští do třetího pokusu zlomit roky zavedené pojetí mobilních zařízení.

Panos se znovu zavřel do laboratoří, poučil se z chyb a nasbíraných zkušeností, a vytvořil Surface Pro 3, představený 20. května 2014. Tento model byl konečně úspěchem a Microsoft se s stal uznávaným výrobcem HW v kategorii 2v1.

Tloušťka byla snížena z 10,6 na 9.1 mm. Stalo se z něj nejtenčí zařízení s Core i7 procesorem. Displej byl zvětšen z 10,6 na rovných 12 palců. Poměr stran se změnil z 16:9 na 3:2. To vše při hmotnosti 800 gramů. K rozšíření možností tabletu byla vytvořena dokovací stanice s možností připojení Surface na 4K monitor. Nezapomnělo se na vylepšení stojánku, který byl polohovatelný neomezeně v rozsahu 150°. Připojitelná klávesnice byla zvětšena, aby pokryla větší displej přístroje. Bylo také navíc možné její část magneticky přichytit ke spodní části displeje a naklonit ji tak pro lepší psaní.

Surface Pro 3 - zařízení, které znamenalo zlom

Surface Pro 3 – zařízení, které znamenalo zlom

Společnost začala na produktech Surface konečně vydělávat. Co je ale důležitější, zavedení výrobci HW začali brát pomalu ale jistě, koncept 2v1 vážně. A přesně to chtěl Microsoft dokázat. Vytvořit referenční zařízení, které by ukázalo nový směr ve vývoji PC, protlačit ho na trh a donutit výrobce, aby převzali iniciativu a tvořili podobné produkty v různých cenových hladinách. Samozřejmostí v tomto segmentu výrobků je OS Windows, který klade neustále větší důraz na podporu dotykových zařízení a v neposlední řadě i na s tím související aplikace a programy.

Nástupce Pro 3 na sebe nenechal dlouho čekat. V říjnu 2015 byl představen Surface Pro 4. Displej byl zvětšen na 12,3 palce s osazeným Gorilla Glass 4 o tloušťce 0,4 mm – nejtenčí krycí sklo do té doby na tabletu použité. Přidána byla i funkce rozpoznání obličeje Windows Hello pro odemknutí zařízení pomocí přední kamery a infračervené LED. Celková tloušťka byla snížena na 8,4 mm. Zachována byla zpětná kompatibilita s předchozí klávesnicí. To se ukázalo jako velice užitečné. Klávesnice byla vylepšena pro psaní natolik, že si nejnovější typ pořídili i někteří uživatelé pro svůj Surface Pro 3. Nebyli ani ochuzeni o Windows Hello, které mohli aktivovat přídavnou čtečkou otisků přímo na klávesnici. Surface Pen, dotykové pero dodávané se zařízením, dostalo vyměnitelné hroty a bylo možné ho magneticky přichytit k boku tabletu (u verze Pro 3 se zasunulo ke klávesnici do látkového očka). Nejvyšší konfigurace s procesorem Core i7 Skylake, 16 GB RAM a 1 TB SSD sice provětrala peněženku nejednoho zájemce, výkon však zajišťovala velice solidní. Nová dokovací stanice rozšířila možnosti připojení na dva 4K displeje, čtyři USB 3.0 porty, 3,5 mm audio port a gigabitový ethernet konektor.

Surface Pro 4

Surface Pro 4

Při představení si MS neodpustil vtípek, během kterého připomněl poznámku CEO Apple Tima Cooka, kterou v dubnu 2012 prohlásil na adresu hybridů tabletu a laptopu.

Tim Cook: „Můžete spojit toustovač s chladničkou, ale toto spojení pravděpodobně nebude uživatelům příjemné“.

Chladničky s funkcí toustovače se však podařilo protlačit na trh a zákazníci je začali kupovat, přestože přesvědčit je k tomu, byl pochopitelně boj.

Inovace ano či ne?

Takto nějak si mohl Tim Cook představit Surface tablet… přitom k inovaci stačí tak málo (Apple Pencil).

MS se však rozhodl vytvořit ještě jeden produkt. Ihned po představení Surface Pro 4 uvedl nové zařízení. První laptop od Microsoftu. 13,5palcový Surface Book. Toto zařízení přineslo všechny výhody známé v kategorii notebooků v kvalitě zpracování stejné úrovně jako Surface Pro 4. Grafický výkon již nezajišťovala pouze integrovaná grafika na procesoru, ale samostatná grafická karta založená na GeForce 940M. Po téměř kompletním přestavení nového Surface Booku si nechal Panos Panay ještě jednu třešničku na dortu. Pustil přítomným novinářům předváděcí video o produktu znovu. Tentokrát však běželo déle a odhalilo odpojitelnou klávesnici. Microsoft tak vytvořil novou kategorii v rodině Surface. Plnohodnotný notebook, který po odpojení klávesnice umožňuje využít displejovou část, jako plně funkční tablet s vlastním zdrojem energie. Na podzim letošního roku byla představena ještě vylepšená verze s výkonnější grafickou kartou a vyšší výdrží baterie. Docílilo se toho přepracováním vnitřku těla – vývoj se soustředil hlavně na samotné chlazení.

Surface Book

Surface Book

Do rodiny Surface patří také Surface Hub – počítač s obrazovkou o velikosti 55 nebo 84 palců zaměřený především do firemního prostředí. Toto zařízení je však vzhledem k ceně 9 respektive 22 tisíc dolarů trochu mimo zájmovou skupinu fanoušků a běžných smrtelníků.

Surface Hub - do rodiny patří i ti velcí

Surface Hub – do rodiny patří i ti velcí

Další člen značky by však mohl být již dostupnější. Jedná se o Surface Studio – All in One (AiO) PC, které ukrývá výkonný hardware v 12,5 mm tenkém těle. 28palcový dotykový displej s rozlišením 4500 x 3000 pixelů se dá lehce sklopit pro potřeby kreslení se Surface Pen. Jen pro představu – v nejvyšší verzi je tato konfigurace: 32 GB RAM, Core i7 Skylake procesor, 128 GB SSD + 2 TB HDD a grafická karta GeForce GTX 980M. To je slušný výkon, pokud zákazník ustojí cenovku 4 200 dolarů. Nejlevnější verze začíná na 3 000 dolarech.

Surface Studio

Surface Studio

Surface řada je prezentována jako prémiová, nevyhnula se jim ale spousta problémů. Kromě těch již zmíněných to může být přehřívání prvních Surface Pro, slabá výdrž Surface Pro 4 (zhruba poloviční oproti výrobcem slibované), problémy s ovladači u SP4 i Surface Book, poruchový stojánek u SP3, občasná nemožnost odblokovat tabletovou část u Surface Booku a další nepříjemnosti. Některé nedostatky jsou řešeny rychle, jiné pomalu a jsou i takové, jenž přetrvají po celou životnost zařízení. Určitě se tedy nejedná o bezchybná zařízení, jak by se mohlo možná někomu podle článku zdát.

Všechny výše popsané produkty definují novou a tvrdě protlačenou cestu k vytvoření referenčních zařízení spojených s ekosystémem Windows 10. Zařízení, která budou vzorem pro ostatní výrobce, jež se je budou snažit dohnat, nebo ještě lépe předehnat. Různá konvertibilní zařízení podobná, někdy až téměř identická se Surface Pro tablety, se začala v poslední době množit jako houby po dešti. Podařilo se nastartovat zájem ostatních výrobců, z čehož budou profitovat zákazníci ve všech cenových kategoriích.

Takto se vyvíjel Surface Pro

Takto se vyvíjel Surface Pro

V blízké budoucnosti se jistě můžeme těšit na pátou generaci Surface Pro a s velkou pravděpodobností i následníka Surface Booku. A co víc – tyto dva produkty by mohly být tentokrát opravdu vychytané. Dá se předpokládat, že nebudou představeny dříve, než na Microsoft Buildu v květnu 2017, možná i později. To dává vývojovému týmu dostatek času na vytvoření a vyladění nových modelů Surface oproti jejich předchůdcům.

O dalších produktech můžeme zatím jen spekulovat. Kartami může zamíchat i nedávné prohlášení MS o emulaci x86 aplikací na ARM procesorech, což může vést k legendárnímu, ale dosud nepředstavenému Surface Phone. Následky uvedení takového zařízení na již trochu unavený trh mobilních telefonů můžeme jen nejistě předvídat. Může to být něco jako první iPhone nebo naopak další slepá větev vývoje.

Každopádně platí to, že Microsoft se stal lídrem v inovaci HW a rozhodně se nebojí utopit ve vývoji ani miliardy dolarů pro mnohdy nejistý výsledek.

Zdroje (1,2)

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

1 Komentář Zapnuto "Vývoj značky Surface – trnitá cesta k úspěchu"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Jan Tangelmayer
Člen

Tak toto shrnutí se opravdu povedlo, takto shrnuté jsem to v čR ještě neviděl.

wpDiscuz