Před 3 dny Daniel Rubino na WindowsCentral.com uvedl na pravou míru, jak to bude ve skutečnosti s Windows 10 na procesorech ARM od Qualcommu. A jelikož snad všechny ostatní servery v ČR rády přehání, rozhodl jsem se tyto pravdivé informace předat dál.

 

řada Surface

Dostanou Surface 4 ARM místo Atomů?

Proč to Microsoft vlastně dělá?

Jak jsem psal ve čtvrtečním článku, hlavní motivací je změna vnímání o používání mobilních telefonů, ale to až do budoucna. Microsoftu se povedlo u kategorie tabletů udělat z „hračky“ pracovní nástroj, a do budoucna plánuje to samé udělat i s telefony (Surface Phone by tímto dostal konkrétnější obrysy – více až na konci článku). Jenže převedení Windows 10 na ARM procesory se v současnosti koná hlavně kvůli počítačům, ne telefonům. Microsoft dokonce nebyl první, kdo s touto myšlenkou přišel. Už v roce 2012 koketoval Apple s ARM procesory. Nakonec jediné, co pohání ARM procesor u Apple, je Touch Bar na novém MacBooku Pro.

 

apple-touch-bar

Touch Bar od Apple

 

Proč ARM a ne x86-64?

Procesory ARM vznikly, protože bylo potřeba pohánět telefony výkonným procesorem s co nejmenšími nároky na napájení, a tím i přebytečné teplo. Architektura ARM ať od Qualcommu, Applu, MediaTeku, nebo i Samsungu je velice odlišná od architektury x86-64, což jsou procesory Intel Atom, Core M a Core i a také procesory AMD. Procesory ARM mají velikou výhodu v porovnání s klasickými procesory. Obsahují totiž většinu komponentů: samotné procesorové jádro, grafický čip, Wi-fi, Bluetooth, LTE, GSM, technologie pro fotoaparát a třeba i rychlé nabíjení.

 

Qualcomm vs. Intel - povede se ARMu porazit klasické x86 procesory?

Qualcomm vs. Intel – povede se ARM porazit klasické x86 procesory?

 

Další nespornou výhodou je cena. Cena u základního procesoru Intel Atom se pohybuje kolem 37 dolarů, třeba u Qualcomm Snapdragon 820 se jedná už o 70 dolarů. Je to sice téměř 2x tolik, ale výkonnostně srovnatelný (s Qualcomm Snapdragon 820) Intel Core M se pyšní cenovkou okolo 230 dolarů, a to Snapdragon 820 nabídne mnohem více možností využití. Takže jedním z hlavních důvodu přechodu Windows 10 na procesory ARM je ten, že Microsoft, a potažmo i ostatní výrobci, potřebují procesor, který je výkonnější než současné Atom procesory, ale zároveň levnější než takový Core M. Teď tedy mohou vznikat poměrně výkonné a cenově dostupné tablety, PC, 2v1 a notebooky, a to s podporou SIM karet, kvalitními fotoaparáty a rychlým nabíjením.

ARM a notebooky – ANO, ale co telefony?

Všechny tyto informace o mobilních procesorech a plnohodnotných Windows 10 vybízejí k tomu, že přijdou telefony s plnými Windows. Ale kdo by je chtěl? A bylo by to vlastně k něčemu? Myslím že Windows 10 Mobile je poslední dobou lepší a lepší, a dávat na telefony plnohodnotné Windows 10 místo těch mobilních, je asi i hloupost. Hlavní nevýhody by zřejmě byly následující:

  • Cena: Telefon, který bude využívat plnohodnotný OS, bude muset být kvalitněji vybavený. Ideální velikost operační paměti? U plnohodnotných Windows se jedná o 8 GB. Zároveň je samotný systém dost velký, obvykle kolem 20 GB. Bylo by nutné i místo na mnohem větší programy a k tomu ještě licence, a najednou se jedná o telefon s cenou okolo 30 000 Kč.
  • Continuum: Dotykové ovládání Windows 10 nebude fungovat na uhlopříčkách menších než 7″, takže Microsoft potřebuje upravit ovládání klasických Windows na telefonech, tedy takové obrácené Continuum.
  • Telefonování: Windows 10 na ARM sice podporují LTE internet, ale postrádají nejdůležitější funkci, a to je telefonování a SMS. Tyto funkce budou do budoucna začleněny do systému, to však ještě chvilku potrvá.

 

Dostane Surface Phone i klávesnici?

Dostane Surface Phone i klávesnici?

Co z toho všeho vyplývá? V Redmondu se hodně snaží, ale telefon s plnými Windows tu ještě chvilku neuvidíme. V první řadě se objeví ARM na PC, poté se přijde telefon s W10M a plnými Windows v Continuu a až jako poslední se dočkáme telefonu, který bude mít plnohodnotný OS Windows.

Snad vám tyto informace pomohou s upřesněním současné situace, a zároveň napoví, jak to s Windows a jeho využitím bude vypadat v budoucnu.

Zdroj

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

2 Komentáře Zapnuto "Jak je to ve skutečnosti s Windows 10 na ARM?"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Pag3man
Host

Nechápu co by vůbec dělali windows 10 na mobilu myslím si furt, že je to myšlený tak, že pustíš jen aplikace ne celý windows 10. Windows 10 mobil nebude ještě dlouho mrtvý jak to uvádějí určité webové české stránky to možná až za x let… jinak s cenou za SP kolem 30t bude asi na 100%, když do toho chtějí naštvat (podle spekulací zahraničních stránek) 8Gb ramku a 512Gb harddisku

Milan
Host
Co to tu melete za ptákoviny – 64gb stačí + 8gb ram +13mpx foťák+nějaká lepší mini grafika + paměťovka+sim card slot+Velká baterka.Popřípadě přidat podporu pro mediatek.Nějakej instalátor – min. specifikace a ať se každej rozhodne sám ne?Stačí do telefonu narvat windows phone – Nebo droid s klasickýma desítkama nebo to spojit – Takovej phone mode či gui by mi stačil a moct spouštět exe či steam někde na cestě by bodlo nežli mít tablet a vedle smartphone bez jakékoliv podpory.7palcový smartphony už jsou i se snapdragonem?Vždyť mají univerzální ovladač – ať se přizpůsobí a je to.Rozumnou cenu softwaru a nemusíte… Číst více »
wpDiscuz