Myšlenka o změně vnímání mobilních zařízení vzešla z toho, co prohlásil sám Satya Nadella v rozhovoru pro Financial Review.

Je tomu 10 let, co nám všem Apple ukázal, jak se má dělat moderní telefon, nebo si to alespoň hodně lidí myslí. Aby to nebylo pro fanoušky Microsoftu a pro Microsoft samotný tak snadné, tak tomu tenkrát nasadil korunu Steve Ballmer s jeho vystoupením o tom, že to nikdy nebude mít úspěch. No a jak jen o pár let později sám Microsoft zjistil, tak neměl pravdu. iPhone se během chvíle stal hitem a dlouhá léta udával směr, kudy se budou telefony ubírat.

A co že to Steve Ballmer pustil do světa? Slyšeli jsme hlášky jako:

  • 500 dolarů i se smlouvou a plně dotovaný? To musí být ten nejdražší telefon na světě. Přitom neoslovuje firemní zákazníky, protože nemá klávesnici.
  • Podívám se na dnešní Windows Mobile a musím říct, že se mi líbí naše strategie. Hodně se mi líbí.
  • Prodáváme milióny, milióny a milióny telefonů ročně. Kolik prodává Apple? Nula telefonů ročně. Za šest měsíců dají na trh nejdražší telefon, který tu kdy byl a uvidíme…
Steve Ballmer

Steve Ballmer – jeho tvrzení moc nevyšlo

Microsoft na to sám reagoval operačním systémem Windows Phone 7 až v roce 2010, a ten se bohužel s moc velkým úspěchem nesetkal. Nejdříve na zařízeních HTC a pak hlavně na telefonech NOKIA. S příchodem WP8 a WP8.1 se začalo ekosystému poměrně dařit, pak přišel podle nás nejlepší OS Windows 10 Mobile, ale situace se bohužel začala otáčet. V Microsoftu úplně zrušili vývoj Lumií, které od Nokie s velkou slávou odkoupili a snaží se přimět k výrobě telefonů jiné výrobce. Tato strategie zatím moc nevychází, teď je podíl mobilních Windows někde kolem 1 % a bohužel stále padá. Naštěstí Microsoft na mobilní část Windows nezanevřel a dále probíhá jejich vývoj. Sem tam se ukáže nový telefon, naposledy to byl opravdu povedený Alcatel Idol 4S Pro s cenou lehce přes 12 000 Kč (bohužel jen pro USA) a k tomu ještě VR brýle nebo „profi“ telefon HP Elite x3 s bohatým příslušenstvím a pokročilým šifrováním.

HP Elite x3 stylus

špičkový HP Elite X3

Kdo sleduje víc dění okolo Microsoftu, tak už asi slyšel, že v jarním kreativním updatu bude pokračovat rozvíjení funkce Continuum. Update přinese možnosti spouštět 2 aplikace vedle sebe tak, jak jste zvyklí u klasického PC. No a v Redstone 3, přezdívaném zatím jako „Mobilní Update“, bychom se měli dočkat možnosti spouštět klasické x86 aplikace v prostředí Continuum. A právě toto je ta důležitá funkce, po které MS tak dlouho prahne, aby se odlišil. A ta se dnes ráno potvrdila. Microsoft dnes oficiálně oznámil, že ve spolupráci s Qualcommem pracuje na emulaci plnohodnotných Windows 10 na procesorech ARM, což se doposud nikomu nepovedlo. No a novinek s tím souvisejících bude více. Nejen funkční x86 aplikace, které se nemusí nijak přebalovat do UWP formátu, ale také nově podpora eSIM. Díky procesorům Snapdragon přijde i podpora pera a vylepšení Windows Hello.

Continuum_screenshot

Continuum s plnou podporou x86 aplikací?

To i odpovídá tomu co prohlásil Satya Nadella. Nově vyvinutý telefon se nebudou snažit porovnávat s konkurencí v podobě iPhone 7 či Samsung Galaxy S8, protože to jim prostě nikdy nevyšlo. Lumia 800, krásná Lumia 925 ani skoro dokonalá Lumia 930 nikdy nedokázaly víc prorazit a ve větším měřítku donutit lidi k přechodu na mobilní platformu Windows. Proto chce nyní Microsoft, podobně jako to udělal s tablety, notebooky a teď AiO PC, znovu definovat danou kategorii a to, co je „moderní mobilní zařízení“. Zařízení 3v1 v podobě možného Surface telefonu má být tím novým milníkem v novodobé historii mobilních zařízení. Pokud toto Microsoftu vyjde, a to se uvidí někdy na podzim příštího roku, bude to nová revoluce v mobilních zařízeních. Pevně doufáme, že se tato revoluce bude konat, a že na vývoj tohoto telefonu dohlíží stejný tým lidí jako na Surface Book a Surface Studio, protože tento tým design umí, a to velice dobře.

Surface Phone (render)

Surface Phone (render)

Shrnutí? Microsoft se bude snažit příští rok představit to „nejlepší mobilní zařízení“ a nemusí, a nejspíš to ani nebude znamenat, že se bude jednat o nejprodávanější zařízení. Bude to ale dokonalá ukázka potenciálu a možností, které nám Microsoft může ukázat v následujících 5 až 10 letech.

Zdroj (1,2)

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

3 Komentáře Zapnuto "Rok 2017 – změní Microsoft paradigma o chytrých telefonech?"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Karel
Host

Na to se moc těším 🙂 proroci u Microsoftu moc nejsou, ale tahle vize mi fakt dává smysl.

Milan
Host

Zase jen continuum – Co to takhle integrovat do celého os?

Roman
Host
Kéž by v budoucnu šlo si aspoň u některých modelů zvolit systém, iphone je pěkně zpracovaný kvalitní mobil, jen v něm je nepoužitelný směšný systém pro snoby. Android je totální šmejd, nechápu, co na tom lidi vidí… Ale mnoho mobilů s androidem jsou pěkný kousky HW, až na ten stupidní linux teda android. Moje první windows mobile jsou desítky s anniversary updatem a jsem z toho nadšený, sice můj HW není tak výkonný (Lumia 650) ale to, co od telefonu požaduju, to splní. Byl to útěk od androidu, původně jenom na zkoušku, ale už bych se vrátit nedokázal, google umí… Číst více »
wpDiscuz