Relativně brzy po sobě tu máme druhou recenzi zařízení z produktové řady Envy od společnosti HP. Minule to byl 13″ ultrabook, dnes tu máme 15″ dotykový konvertibl. Zařízení je hodně podobné zmenšenému HP Spectre x360, který jsme již v minulosti také recenzovali. Dost ale řečí, pusťme se do samotné recenze.

Zpracování a vzhled

Nejdříve je vhodné nastínit, co přesně jsme vlastně měli k dispozici na testování.  Jedná se o relativně nový model, který skloubí vše, s čím HP již dříve přišlo, do jednoho. Jak bylo zmíněno, jedná se o 15″ notebook, který je z hliníkového šasi, které je opravdu velmi příjemné na dotyk. Notebook se nikde nepřehřívá, a tak jsem se nikdy nesetkal s tím, že by mi konstrukce zahřívala ruce. Používání bylo vždy velmi komfortní. Navíc je notebook subjektivně opravdu hezký.

Spolu s tím jde ruku v ruce i celkové zpracování, které bylo na výbornou a nikde nic nevrzalo ani neskřípalo. Jedna výtka se ovšem najde, a bohužel ne tak malá. Pokud totiž notebook položíte na rovný povrch jako je stůl, levý přední roh úplně nedosedává na povrch podložky, a je tak mírně ve vzduchu. K položení dojde až ve chvíli, kdy na notebook položíte ruce. A to je věc, která dokáže být poměrně iritující. Nicméně věřím, že se jedná pouze o chybu daného kusu a jde pouze o výjimku.

HP-Envy-x360-15-aq-natural-silver_4b

Možnost překlopit displej je sice příjemným zpestřením, více bych v tom ale opravdu nehledal. Představa, že používám 15″ tablet je totiž opravdu úsměvná a upřímně si to nedovedu představit. Z více možných režimů jsem tak kromě klasického notebooku požíval snad jen režim “stan”, a to zejména při sledování filmů či seriálů.

Výbava

Pokud hledáte notebook, který vám sice nenabídne možnost hrát nové hry, ale spokojíte se s tím, že v pohodě zvládne běžné pracovní zatížení, budete s tímto modelem určitě spokojeni. Níže uvádíme detailní specifikaci, která podle nás není vůbec špatná:

Procesor: Intel Core i7 6560U
RAM: 8 GB DRR4
Paměť: 1 TB HDD (7 200 ot./min) + 128 GB m.2 SSD
Konektivita: 1x USB-C, 1x HDMI, 2x USB 3.0, čtečka SD karet, 3,5mm audio výstup, Wi-Fi, Bluetooth
Displej: 15,6″ dotykový FullHD a otočný o 360°
Grafická karta: Intel Iris 540
Hmotnost: 2,2 kg

Tato výbava naprosto bohatě stačí na běžné používání a snad ani jednou se nestalo, že by se systém zasekl či mu něco trvalo déle, než by mělo. Čistý start systému je okamžitý a i samotná instalace nových buildů byla bleskurychlá. Zde tedy nemám žádné výtky.

HP Envy 15

Klávesnice

Dostáváme se ke klávesnici, na které z velké míry závisí, jak dobře se bude s daným notebookem pracovat. Na klávesnici tohoto stroje chválím nízký zdvih, který mi vyhovuje, a tak jsem si již po nějakých dvou hodinách zvykl a následně se mi psalo velmi pohodlně. I upřednostnění multimediálních kláves před klasickými F1-12 považuji u notebooku, který necílí na ty největší profesionály, za příjemné. Je tak možné jedním stiskem ovládat hudbu, jas displeje, podsvětlení klávesnice či hlasitost reproduktorů. Také chválím to, že pokud jen chcete zavřít okno pomocí Alt + F4, lze to i bez nutnosti podržet klávesu Fn. Pokud by ovšem toto upřednostnění multimediálních kláves někomu nevyhovovalo, není problém jej přepnout v nastavení BIOSu.

HP-Envy-x360-15-aq-natural-silver_6b

Nic ale není dokonalé, přeci jen se najde pár věcí, které mi vadily. První věc, která mrzí, je absence klávesy pravého tlačítka myši. Chápu, že pro některé uživatele je to naprosto zbytečná klávesa, nicméně já osobně jsem na ni zvyklý a často mi přijde vhod. Druhou výtku budu směřovat k polovičním šipkám ve směru nahoru a dolů, ale tento trend se poslední dobou poměrně rozmáhá, asi nezbývá nic jiného, než se s tím smířit. Největší výtku mám ale k podsvícení samotné klávesnice. Respektive ke kontrastu písmen a zbytku kláves. Ten je zvolen tak nešťastně, že každý den bojuji se situací, kdy není dobré vnější osvětlení a písmenka začnou s klávesami splývat. Občas je opravdu velmi obtížné písmena přečíst. V tu chvíli tedy chcete zapnout podsvícení, aby písmena vynikla, ale často se stane, že to situaci ještě zhorší. Podsvícení tak má smysl zapínat opravdu jen pokud je úplná tma. Více preferuji klasické bílé znaky na černých klávesách, kde se toto nestane.

Pokud bych měl věnovat pár vět touchpadu, tak opět nemohu jinak, než pět chválu. Velmi příjemný na dotyk a skvělý na práci a gesta. Snad ani jednou se mi nestalo, že by systém nerozpoznal nějaké gesto. Oproti mému staršímu Lenovu, kde je úspěšnost rozpoznání gest tak na 50 %, je toto opravdu velmi potěšující.

Zvuk

Co se zvukového podání repráčků Bang & Olufsen týče, byl jsem u tohoto modelu relativně příjemně překvapen. Když jsem naposledy zkoušel HP Spectre x360, který je také velmi povedeným zařízením, byl jsem zklamán právě zvukovým výstupem, který byl dost plochý a obecně takový nic moc. U nyní testovaného modelu jsem čekal to samé, ale zvuk mi přijde mnohem lepší. Je zde samozřejmě prostor pro zlepšení, ale mohu prohlásit, že já byl se zvukovým projevem u tohoto testovacího kousku spokojen.

HP-Envy-x360-15-aq-natural-silver_5b

Výdrž baterie

Výdrž zařízení na baterii je u mě stále důležitějším faktorem při koupi zařízení. Z výkonnějších a větších strojů přecházím pomalu k méně výkonným, ale zato mobilnějším zařízením. A právě na výdrži baterie hodně záleží to, jak dlouho mobilní budete. Pokud jste četli naši recenzi menšího bratříčka, víte, že Envy 13″ to s výdrží moc vážně nemyslelo. Měl jsem tak obavy, že to dopadne stejně i u tohoto většího modelu, ten mě ale opět příjemně překvapil. Sice se s vámi nepodělím o konkrétní čísla nějakého testu s video smyčkou, protože mě spíše zajímá reálná výdrž, než jen při nějaké “laboratorní” činnosti, ale při mém reálném testu se jednalo o celodenní práci s Google Chrome, posloucháním Spotify, koukáním na videa a prací s Office 2016. Při tomto zatížení vydržel Envy 15″ nějakých 6 – 7 hodin, což hodnotím velmi kladně. Udávaná výdrž výrobcem je až 9,5 hodiny. To podle mě není až tak nereálná hodnota a pokud by se člověk trochu snažil, výdrž by se přiblížila k té prodejcem udávané. Velkou zásluhu zde má určitě nejnovější generace procesorů, která oproti té poslední přinesla právě hodně vylepšení právě pro lepší výdrž baterie.

Závěr

Pokud bych měl v závěru shrnout celkové dojmy ze zapůjčeného Envy 15″ x360, tak musím říci, že až na pár maličkostí se podle mě jedná o skvělé zařízení. Chod systému je plynulý, bleskový a díky sekundárnímu 1 TB disku se nemusíte obávat, že by vám nezbylo dost místa na vaše soubory. Kladně také hodnotím celkové zpracování a vzhled zařízení. Jak bylo napsáno, i výdrž baterie se s trochou snahy blíží k deklarovaným 9,5 hodinám, což je u 15″ notebooku s Core i7 (ač ultrabookovou verzí) skvělé. Možnost displej překlápět je fajn, jedná se však spíše o vychytávku, která sem tam najde využití, ale v drtivé většině případů jsem stejně zůstával u klasického laptopového módu. U menších zařízení vidím v 360° konstrukci větší smysl. Potěší také připravenost notebooku na budoucnost s USB-C. Sice jsem jej za dobu testování ani jednou nevyužil (přestože mám Lumii 950 také s USB-C), ale port zase tolik místa nezabírá a věřím, že za dva roky bude USB typu C v hlavní roli a port se tak bude hodit.

Největší výtku tak mám asi jen ke konstrastu písmen a kláves. Často jsem se opravdu rozčiloval nad tím, jestli si mám tedy to podsvícení zapnout nebo ne. Jinak ale mohu říci, že za relativně příjemnou cenu dostanete opravdu výborný stroj.

Výhody

  • Zpracování a vzhled
  • Možnost překlopit displej
  • USB-C
  • Výdrž baterie
  • Rychlé SSD na systém + HDD disk na data

Nevýhody

  • Podsvícení klávesnice
  • Chybějící klávesa pro pravé tlačítko myši

Pokud vás Envy 15″ x360 zaujalo, můžete jej objednat ze stránek HP za cenu 27 990 Kč s DPH

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

1 Komentář Zapnuto "Recenze HP Envy 15″ x360"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Johny
Host

Dobrý den,

má tento notebook nějakou jakoukoliv technologii upravující zvuk? Nejlépe Dolby Audio? Pro poslech hudby nejsou důležité reproduktory. O HP Audio Boost vím ale to je spíše o hlasitosti. Děkuji

wpDiscuz