Microsoft Windows 10 by měl již příští úterý obdržet velkou výroční aktualizaci pro PC, telefony, ale třeba i Xbox. Tato aktualizace by měla konečně přinést sjednocení celého ekosystému.

Nenechte se zmást. Počítače, telefony i Xbox zařízení by měly obdržet aktualizaci standardně přes Windows nastavení, stejně jako běžnou aktualizaci. I když se může zdát, že změny budou minimální, není tomu tak. Na to, co se změní, se zaměříme v tomto článku.


10 hlavních vylepšení v nové Redstone větvi

Nabídka Start

Updated-Start-1024x683

Začneme od toho nejzákladnějšího. Windows 10 se staly stahovanými právě kvůli tomu, že přinesly oproti Windows 8.1 nabídku Start. Ta byla celkem povedená, ale nebyla nijak optimalizovaná pro PC a zároveň pro mobilní zařízení. V nové aktualizaci by tomu mělo být zcela jinak.

Do nabídky moderních aplikací se uživatel dostával přes položku v nabídce Start. Bohužel toto bylo zdlouhavé, a proto se nyní nabídka změnila. Rozdělila se na dva sloupce. V levém jsou právě aplikace a v druhém je nabídka živých dlaždic. Nabídku Start doplňují zmenšené ikony, přes které se dostáváte do jiných částí systému.

Tmavý režim

Screenshot-67

Všichni uživatelé Windows telefonů si nemohou vynachválit tmavý režim. Na stolních Windows 10 však tato nabídka mezi světlým a tmavým režimem zcela chyběla. V letní aktualizaci však na 100 % dorazí. Již se tedy nemusíte trápit s bílou září, která namahá vaše oči.

Moderní Skype aplikace s integrací zpráv

Pasted-image-at-2016_07_26-01_29-PM

Aplikace byla zcela přepracována, a to jak pro telefony, tak i pro počítače. Nejenže nabízí zcela nové možnosti v komunikaci, ale společnost Microsoft se před několika týdny rozhodla, že z aplikace Zprávy odebere integraci Skypu, a celý proces otočí. Do aplikace Skype integruje Zprávy. To umožní uživatelům Windows odesílat zprávy z PC. Pro Android telefony bude tato funkce řešena přes aplikaci Cortana. Uživatelé Windows 10 Mobile budou buď vázáni na aplikaci Skype, nebo na Cortanu (vždy bude záležet na nastaveném regionu). Tato funkce zřejmě nebude dostupná pro iOS a aplikaci Cortana na této platformě, jelikož to tento OS nepovoluje.

Windows Ink

Screenshot-62-1200x800

Aplikace přináší rozšíření pro tablety, zejména pro ty, co mají stylus. Mělo by být možné psát pomocí právě stylusu či prstu, například na poznámkové bločky na ploše či do One Note. Pro počítače s nedotykovým displejem bude tato funkce nejspíše zbytečná.

Vylepšení pro Microsoft EDGE

Screenshot-70-1-1200x800

Přestože je Microsoft Edge oslavován jako velice rychlý, stabilní a spolehlivý prohlížeč, uživatelé si ho příliš neoblíbili, zejména kvůli nedostatku doplňků a ostatních funkcí.

Pro mobilní telefony byl přidán pohyb švihem vpřed a vzad. U verze pro PC se odehrálo změn více. Nově lze používat doplňky právě v Edge. Lze používat funkce jako Bing Translator, nebo Office Online. Také byly integrovány prvky, které se přibližují těm v prohlížečích od Googlu či Applu. Bohužel, Microsoft Edge stále zaostává. Microsoft však sází na rozšíření Windows 10 a na vývojáře.

Centrum Akcí

Screenshot-68-1200x800

Poté, co bylo ve Windows 10 představeno notifikační centrum, nikdo nevěděl, k čemu má sloužit. S letním updatem se jeho význam dozvíme. Za pomocí Cortany je možné propojit notifikační centra jak na PC, tak na telefonu. Je tedy například možné telefonovat z PC. Nevýhodou je, že Cortana pro Windows 10 Mobile je dostupná pouze v několika zemích. Pro Android je dostupnost omezena pouze na USA.  Opět nepoužitelný je v tomto způsobu propojení iPhone. Uvidíme však, jak se situace bude vyvíjet.

MSN Počasí na Xbox

MSN-Weather-Xbox-1200x676

Microsoft si dal za cíl prosadit si univerzální aplikace také na herní konzoli Xbox. To se mu celkem daří a v této aktualizaci dorazí aplikace pro Netflix, Youtube nebo aplikace na předpověď a stav počasí, jejíž vzhled můžete vidět na fotografii.

Continuum na PC

continuum

Společnost Microsoft plánuje do budoucna využívat pouze monitory a jako PC použít mobilní telefony. Tuto podobu již známe od vydání Lumií 950 (XL). Nyní však přichází integrace aplikace Continuum do systému. To znamená, že za pomocí Miracastu by mělo být možné sdílet práci mezi uživateli. A to jak z telefonu, tak PC. Abychom zjistili, do jaké míry je tato funkce spolehlivá,  musíme si počkat minimálně do 2. srpna.

Vylepšení Cortany

Windows_10_x64_-_VMware_Workstation_12_Player_Non-1604169

Cortana byla více integrována do systému. Lze ji například spustit ze zamykací obrazovky. Také má na starosti propojení všech zařízení. Je tedy nedílnou součástí Windows 10. Uvidíme, zda se Microsoft v budoucnu rozhodne, vypustit ji třeba i do ČR, i kdyby jen v angličtině.


Výše jsme uvedli pouze některá dílčí vylepšení. V celém systému je jich samozřejmě mnohem více. Pokud se chcete o Anniversary updatu dozvědět ještě více, určitě se také nezapomeňte podívat na video od kolegů z Windows Central.

My si myslíme, že Microsoft udělal opravdu velký krok kupředu, co myslíte?

Zdroj

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

1 Komentář Zapnuto "Anniversary Update – 10 novinek pro PC, telefony a Xbox"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
David
Host

Ohledně práce v režimu Continuum mohu potvrdit, že stabilita a rychlost v UA je výrazně lepší než dříve. Jen ten monilní Edge je brzda.

A Cortanau lze u nás v AU použivat, stačí mít právě jen nastavenu angličtinu. Je to pak úplně jiný user expirience 😉

wpDiscuz