Nejnovější operační systém od Microsoftu v pátek 29. 7. oslaví své první narozeniny, a uživatelé starších Windows tak mají posledních pár dní na bezplatný upgrade. Uživatelům Windows 7, 8 a 8.1 se nyní v aplikaci ”Stáhnout Windows 10” dokonce ukazuje odpočítávání, které upozorňuje na vypršení nabídky na aktualizaci zdarma.

countdown_W10-a

Odpočítávání končí v pátek 29.7.

Pokud tuto nabídku do pátku nevyužijí, upgrade sice bude stále dostupný, nově již však za zhruba 3 000 Kč. Jedinou výjimkou budou uživatelé, kteří využívají asistenčních technologií operačního systému. Pro tuto skupinu zůstane Windows 10 i nadále zdarma. Uvidíme, zda budou v budoucnu i běžní uživatelé moci využít této mezery v systému, aby mohli zdarma upgradovat.

Rok s Windows 10

A jak si vlastně Windows 10 svůj první rok existence vedl? Podle oficiálních stránek Redmondského softwarového giganta se nyní operační systém nachází na zhruba 350 milionech zařízení. To se zdá být jako velice pěkné číslo, které dle Netmarketshare, odpovídá více než 19% podílu na trhu operačních systémů. ”Desítky” tedy drží velice slušnou druhou pozici, na které ale pravděpodobně ještě dlouho zůstanou, neboť první příčka stále patří Windows 7 se 49 %. Poněkud zvláštní je ale fakt, že ačkoliv podíl Windows 7 za poslední rok pozvolna neustále klesá, v posledních dvou měsících opět mírně vzrostl.

350mil

Cesta za miliardou aktivních zařízení na Windows 10 tak ještě bude poměrně trnitá, a sám Microsoft přiznává, že tento milník pravděpodobně ani nestihne. Původně bylo v plánu této hranice dosáhnout v průběhu dvou až tří let. Prozatím se zdá být alespoň trochu reálná pouze druhá zmíněná možnost. Situace však nyní bude ztížena ukončením možnosti bezplatně upgradovat.

Na druhou stranu jsme v poslední době ve svém okolí zaznamenali několik případů, kdy se počítač se staršími verzemi Windows sám od sebe restartoval, a začal instalovat Windows. Jelikož případů bylo více, domníváme se, že touto akcí Redmondští takříkajíc přitlačili na pilu, a snaží se Windows 10 některým uživatelům přímo vnutit. Zda je tato politika efektivním řešením se neodvažujeme odhadovat. Je také možné, že se jedná pouze o náhodu, zůstáváme však skeptičtí.

Jak vývoj nejnovějšího operačního systému hodnotíte vy? Používáte již Windows 10, nebo s instalací stále otálíte? Podělte se s námi a své zkušenosti.

Zdroj (1) (2) (3) (4) (5)

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

Buďte první, kdo se podělí o názor

Upozornit na
avatar
wpDiscuz