V dnešní recenzi se podíváme na další kousek z dílny HP, a to konkrétně na HP Envy 13. Tento 13″ model, který bychom mohli zařadit do střední třídy, je osazen procesorem Intel Core i5, 8 GB operační paměti RAM a 512GB SSD diskem. Výbava tedy na první pohled pěkná. Na testování u nás byl 14 dní a my mu opět nedáme nic zadarmo. Pojďme se podívat, zda nás Envy 13 něčím překvapí.

Obsah balení

 • Napájecí kabel
 • Smart adaptér thin 45W

Výbava

 • Intel® Core™ i5-6200U (2,3 GHz až 2,8 GHz, 3 MB mezipaměti, 2 jádra)
 • 8 GB LPDDR3 1600 MHz SDRAM (integrovaná na desce)
 • 512GB M.2 SSD
 • Intel® HD 520
 • Matný IPS displej, WLED podsvícení, Full HD rozlišení, AntiGlare
 • Bang & Olufsen se 2 reproduktory, Integrovaný mikrofon
 • Webová kamera HP TrueVision HD 720p
 • Wi-Fi karta 802.11a/b/g/n/ac (2×2) (podpora standardu Miracast), Bluetooth 4.0
 • Nabíjecí konektor, 3x USB 3.0, Slot na SD karty, HDMI, 3.5 mm jack, čtečka otisků prstů
 • Trojčlánková lithium-iontová polymerová baterie (45 Wh)
 • Hmotnost 1.4 kg
 • Rozměry 32,65 x 22,6 x 1,29 cm

HP-Envy-13-d000_1b

Vzhled a zpracování

Po stránce vzhledu a designu samotného notebooku není příliš co vytknout. Envy 13 má líbivý vzhled, poměrně tenké provedení a šasi z hliníku při běžném použití nikde nevrže. Velice dobře je vyřešeno postavení notebooku na stole, kdy se při otevření víka konstrukce mírně zvedá od desky stolu a vytváří tak náklon klávesnice. Přesně tak, jak to známe z klasických klávesnic ke stolním počítačům, kde si můžete pomocí nožiček naklonit klávesnici do požadované polohy.

Jediným trnem v oku, který však bohužel stále trápí mnoho výrobců, jsou trochu tlusté rámečky displeje. Tento neduh je sice zatím přítomen u mnoha notebooků na trhu, a není žádnou katastrofou, když však jednou spatříte displej téměř bez rámečků, nelze se zbavit pocitu, že by to přesně takto mělo vypadat.

Klávesnicové části pak vévodí dosti velký touchpad, čtečka otisků prstů fungující na výbornou a stylové repráčky, jejichž zvuk až tak stylový není. O tom však více až později.

Každodenní použití

Jelikož se Envy 13 vyznačuje malou hmotností a příznivými rozměry, je ideální jak pro studenty, tak i pro businessmany, kteří jsou neustále v pohybu. Notebook je skladný a snadno se vejde do každého běžného batohu nebo brašny. Rychlý SSD disk bez pohyblivých částí pak dovoluje majiteli bez prodlev přístroj zaklapnout, zasunout do brašny a ihned odejít. Není třeba zdlouhavě čekat, než se přístroj vypne. Schopnosti a mobilita Envy 13 jsou tedy na dostačující úrovni, pokulhává jen výdrž baterie, která při náročném dni rezignuje již v polovině.

Klávesnice, touchpad a čtečka otisků

Někteří z vás si možná začnou ťukat na čelo, proč klávesnicím pravidelně věnuji samostatnou část, ti náročnější však jistě pochopí, že není klávesnice jako klávesnice. Ta u Envy 13 nevybočuje z průměru a v některých aspektech je spíše zklamáním.

Za pochvalu stojí snad pouze zdvih kláves, který je sice poměrně nízký, za to velice dobře zpracovaný. Na klávesnici se píše poměrně svižně a přesně tak, jak byste u notebooku těchto parametrů očekávali. Velké námitky mám však k podsvícení klávesnice, které je poměrně nešťastně řešené. Světlo prosvítá spíše v prostoru mezi klávesami, namísto aby osvítilo samotné znaky a kvůli tomu, že znaky jsou bílé a klávesy šedé, je zde velice malý kontrast mezi těmito dvěma členy. Podsvícení je tedy použitelné jen za některých světelných podmínek a jen z některých úhlů pohledu, jinak situaci spíše zhoršuje.

U tohoto typu klávesnice ještě zmíním jednu věc, která mne již dlouho irituje, a tou jsou rozpůlené šipky nahoru a dolu, které se tak mají obě vejít do velikosti jedné klasické šipky. Nevím jak ostatní uživatelé, ale já rozhodně nejsem fanouškem této “inovace”.

IMG_20160503_233018

Abych pouze nekritizoval, na klávesnici mne potěšil nespočet rychlých tlačítek pro úpravu jasu, hlasitosti a dalších. To je dnes již ale standard.

U touchpadu jsem byl z počátku nadšen jeho velikostí, tam však moje radost skončila. Na posun sice touchpad reaguje skvěle, u klikání je to ale horší. Mnohdy se mi klikání vůbec nevedlo a musel sem sjet prstem až do spodní části, pod kterou se nachází samostatná tlačítka. To mi přijde jako poměrně zbytečný pohyb, když u jiných modelů klikání funguje běžně v jakékoliv části plochy touchpadu.

Velkým plus Envy 13 je čtečka otisků prstů, se kterou jsem byl maximálně spokojen. Odemykání počítače bylo bleskové a bezchybné. Zaznamenal jsem snad pouze jedno menší zaváhání, jinak byla funkčnost dokonalá.

Displej

Díky kombinaci Full HD rozlišení a 13″ IPS panelu je jemnost displeje velice dobrá. Zobrazení je tedy dle očekávání, rozsah jasů velice pěkný a podání barev odpovídá cenové relaci tohoto zařízení. Envy 13 je tedy vhodný jak na práci, tak i filmy, a při přimhouření obou očí i na nějakou tu grafiku. Ještě jednou zmíním poměrně široké rámečky, které notebooku ubírají na kráse. Celkově je tedy displej kvalitní, a na práci by měl určitě stačit. Na sledování filmů bych se však uchýlil k externímu monitoru.

HP-Envy-13-d000_0b

Zvuk

Ačkoliv vestavěné repráčky Bang and Olufsen vypadají velice stylově, jejich zvuk až tak stylový není. Od této renomované společnosti bych upřímně očekával trochu více. Zvuk je velice plochý a poslech příliš příjemný není, zvláště pak u basů. Vzhledem k tomu, že si ale tento typ notebooku většina zákazníků nekupuje primárně kvůli sledování multimediálního obsahu, ale spíše na práci, tento nedostatek snad lze přehlédnout.

Výkon

Tento drobeček toho sice zvládne dost, žádné zázraky ale nečekejte. Na kancelářskou práci, pro studenty a méně náročné uživatele bude výkon určitě dostačující. Procesor by sice pravděpodobně nějakou tu hru jistě zvládl, problémem by však mohla být integrovaná grafická karta. S operační pamětí (8 GB) jsem si vcelku vystačil, a při běžném užití (Office, prohlížeč) jsem se pohyboval okolo 5 GB využité paměti. SSD disk mohu jen pochválit za bleskurychlé starty.

Baterie

Nyní se dostáváme ke kameni úrazu modelu Envy 13. Se zmíněnou výbavou a v tomto tenkém provedení by měl být notebook určen hlavně pro práci, na cesty, do kanceláře, nebo do školy. S výdrží 4-5 hodin toho ale příliš nestihnete. Moje představa byla spíše okolo 8 hodin, tam jsem se ale i přes velkou snahu nikdy nedostal. Pokud zařízení o něco více zatížíte, například nějakým tím filmem, výdrž samozřejmě ještě klesne, a to zhruba na 3 hodiny.

Závěr

Envy 13 si rozhodně zaslouží pochvalu za použité SSD, které v kombinaci s 8 GB paměti RAM a procesorem i5 od Intelu funguje opravdu dobře. Rychlé studené starty a možnost zaklapnout víko, zasunout notebook do batohu a ihned odejít je něco, na co si určitě snadno zvyknete. Čtečka otisků prstů funguje bezchybně a poskytuje ideální ochranu vašeho soukromí v kombinaci s bleskurychlým přístupem do počítače.

Velkým negativem je však výdrž baterie, která stahuje celé zařízení ke dnu. S výdrží kolem 4-5 hodin bych zařadil Envy 13 dnes již spíše do průměru. Velice tenké provedení a nízká hmotnost sice činí z tohoto přístroje ideálního společníka do kanceláře nebo do školy, za cenu okolo 26 000 Kč bych ale od HP očekával ještě o trochu více. Každopádně takto vysoká cena je také částečně způsobena 512GB SSD úložištěm. Věřím, že v dnešní době by si leckdo vystačil i s 256 GB, což by cenu mohlo srazit i o 2-3 tisíce. To už by bylo o něco příznivější.

Celkově mám tedy z Envy 13 poměrně smíšené pocity. Jistě jsou kategorie, ve kterých bych mohl toto zařízení rozhodně pochválit. Pak jsou tu ale poměrně velká negativa, která mohou leckoho odradit. Náročnějším uživatelům zařízení pravděpodobně stačit nebude, a pro část trhu, pro kterou je vytvořeno, se mi zdá poměrně drahé.

HP-Envy-13-d000_3b

Klady

 • Rychlé SSD úložiště s dostatečnou kapacitou
 • Tenké provedení (12,9 mm)
 • Malá hmotnost
 • Kvalitní zpracování
 • Čtečka otisků
 • Kvalitní displej

Zápory

 • Malá výdrž baterie
 • Podsvícení klávesnice a řešení některých kláves
 • Slabší výkon
 • Méně kvalitní zvuk z reproduktorů
 • Občasné problémy s touchpadem
 • Cena

HP Envy 13 je možné zakoupit na oficiálních stránkách HP za 25 990 Kč

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

Buďte první, kdo se podělí o názor

Upozornit na
avatar
wpDiscuz