Když před týdnem vyšel nový build pro Fast Ring pro Windows 10 Mobile, novinek bylo opravdu mnoho. V tomto duchu opět pokračuje i desktopový Insider program, který se dočkal opravdu mohutné aktualizace. Ta přináší ohromné množství novinek, které byly představeny na letošní konferenci Build.

Upozorňujeme, že ač vyšel tento build pro mobilní i desktopová Windows, pro ty mobilní přináší spíše jen opravy a mírná vylepšení, neboť build 14327 vyšel teprve před pár dny. A co je tedy nového u PC? Seznam změn a novinek je v oficiálním vydání od Microsoftu přibližně 13 stránek dlouhý. Níže tedy uvádíme jen ty hlavní.

Windows Ink

Tato funkce otvírá úplně nové možnosti pro zařízení Surface či jiná, která podporují práci se stylusem. Windows Ink je platforma, která bude provázána celým systémem a díky které si budete moci psát kdykoli poznámky, používat elektronické pravítko, či si jen tak kreslit.

Windows Ink

Tyto možnosti budou nově do svých aplikací moci zabudovat i vývojáři. V tuto chvíli by Windows Ink měl fungovat v aplikacích Mapy, Office, či Microsoft Edge.

Nové Start Menu

O nové podobě nabídky Start už jsme psali v samostatném článku. Díky včerejšímu updatu si ji však můžete vyzkoušet již nyní. Přináší mimo jiné sjednocení seznamu všech aplikací a seznamu nejpoužívanějších aplikací do jednoho. Položky Napájení, Nastavení a Průzkumník souborů nyní najdete v levém sloupci tak, že budou vždy dostupné a viditelné.

Windows 10 - Nabídka Start

Aktualizován tabletový mód

I v tabletovém módu se nabídka Start dočkala úprav, a sice se vrací přehled všech aplikací, který známe z Windows 8, jen s mírnými grafickými změnami a změnami funkčnosti.

Windows Start v tabletovém módu

Novinkou je také možnost nastavení automatického skrytí hlavního panelu, který se nyní bude chovat podobně, jako softwarové klávesy na Windows 10 Mobile. Bude moci sám zajíždět či vyjíždět, a pokud si budete přát jednu či druhou akci vyvolat ručně, stačí tak učinit potažením prstu od spodního okraje nahoru.

Akční centrum

Windows 10 akční centrum

I o Akčním centru a notifikacích jsme již psali několikrát. Pojďme si novinky zopakovat:

  • Ikonka notifikací se přesunula do úplného pravého rohu hlavního panelu.
  • Ikony aplikací se neopakují u každé notifikace, ale pokud má aplikace více upozornění, vždy budou seskupeny dohromady a jméno a ikona aplikace bude pouze na úvodu.
  • V tomto buildu je možnost si kompletně přenastavit podobu rychlých přepínačů. Lze je přeskupovat podle libosti a některé třeba vůbec nezobrazovat.
  • Změna rychlého přepínače Wi-Fi: Místo zapnutí a vypnutí vás stisk tohoto spínače vezme do přehledu dostupných sítí. Funkčně se tak bude podobat tomu, na co jsme byli zvyklí ve Windows 8 a Windows Phone 8.
  • Pokud nově kliknete na hlavním panelu na kalendář/hodiny, zobrazí se měsíční přehled i s nadcházejícími schůzkami. Pokud navíc kliknete na určité datum, dostanete se do detailu případné události. Také budete moci vytvořit novou událost kliknutím na znaménko „+“. Tato změna ve funkčnosti kalendáře nás hodně potěšila.
  • Pokud používáte více monitorů, můžete si nyní nastavit zobrazování hodin na všech monitorech. Opět malá, ale příjemná novinka.
  • Univerzální aplikace se také dočkaly vlastního notifikačního odznáčku, který bude u ikony aplikace na hlavním panelu indikovat počet notifikací, které vás u dané aplikace čekají.
  • V nastavení Systému je nově přímo položka Hlavní panel, kde se dá vše nastavit.

Windows 10 14328 notifikace

Konec aplikace Windows Insider

Nově už nebude fungovat aplikace Windows Insider. Veškeré nastavení Insider programu bude dostupné z Nastavení.

Nová ikonka Průzkumníka souborů

Změny se dočkala i ikona Průzkumníka souborů, která by nyní měla více respektovat nový moderní vzhled Windows 10. Navíc již Průzkumník souborů nebude automatický připnut na hlavním panelu, ale pokud jej tam chcete nadále mít, není v tom samozřejmě žádný problém.

Windows 10 - nová ikona průzkumníka souborů

Tímto bychom náš přehled uzavřeli. Jak jsme psali, seznam novinek je opravdu rozsáhlý, ale ty výše zmíněné jsou ty nejdůležitější. My v tuto chvíli můžeme jen říci, že Microsoft opravdu jede na plné obrátky a nesmírně nás těší vidět téměř každý týden novinky, které stojí za řeč. Máte již vy tento build nainstalovaný? Jste s ním spokojeni?

Zdroj

 

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

Buďte první, kdo se podělí o názor

Upozornit na
avatar
wpDiscuz