Jak jistě víte, Windows 10 Mobile v současné době prochází velkými změnami, a hned tak jim konec nebude. Což je samozřejmě velice dobře. Mobilní ”desítky” mají totiž ještě hodně co dohánět, pokud mají přilákat nové uživatele a udržet si ty současné. Ačkoliv je Windows 10 Mobile snad na dobré cestě, vzhledem k vyjádření Microsoftu, že letos mobilní operační systém nebude tím hlavním, čím se budou zabývat, je budoucnost systému otázkou.

Jednou z aktuálních novinek u Windows 10 Mobile je podpora plánovaného procesoru Snapdragon 830, se kterým má Qualcomm pochlubit v průběhu roku 2017. Na stránce podpory se v seznamu chipsetů objevilo kódové označení MSM8998, které patří právě zmiňovanému Snapdragonu 830. Ten by měl být vyráběn pomocí 10 nm procesu a poradit si až s 8 GB paměti RAM. Sekundovat mu pak bude grafický akcelerátor Adreno 630. Od svého předchůdce navíc Snapdragon 830 převezme technologii Kryo, která by měla vylepšit jak výkon, tak i snížit spotřebu energie.

Současný seznam podporovaných procesorů pro Windows 10 Mobile tedy zahrnuje procesory Snapdragon 810, 808, 617, 210, 208, 820 (se kterým přijde Elite x3 od HP), 625 a 830. Tento seznam však odkazuje na zařízení, která budou nově uvedena na trh. Na stránce podpory nalezneme tedy i seznam procesorů, které byly použity v zařízeních se systémem Windows Phone a mají nyní možnost upgradu na ”desítky”. Zajímavější informací je pak zvýšení minimální velikosti paměti RAM, a to na 1 GB.

Pokud tedy pomineme, že operační systém Windows 10 Mobile prozatím podporuje pouze procesory od společnosti Qualcomm (MediaTek nebo ARM prozatím přišly zkrátka), je příjemnou změnou, že Microsoft je nyní konečně o krok dopředu před výrobci hardwaru. I když ani to není tak docela pravda.

Procesory Snapdragon 808, 810 a 820 již sice 64-bitové instrukce podporují, mobilní Windows 10 však nikoliv. Podle Dava Cutlera, jež byl oceněn za svůj přínos počítačovému průmyslu, bychom se však mohli již brzy dočkat.

Výhody 64-bitového operačního systému jsou nesporné, a pro budoucí vývoj systému je tento krok snad dokonce nevyhnutelný.  Nejen, že je tato architektura schopna pracovat s více než 4 GB operační paměti (čehož se brzy dočkáme), podporuje ale i lepší paralelní zpracování dat, rychlejší sběrnice a lepší zabezpečení.

Ačkoliv zmíněné procesory jsou schopny pracovat s 64-bitovým systémem, je nepravděpodobné, že by současné telefony s těmito procesory dostaly jednoduše upgrade. Místo toho si budeme pravděpodobně muset počkat na telefony novější. Nejlepší variantou by byl pravděpodobně (téměř) všemi očekávaný Surface Phone. Co myslíte, bude rok 2017 ve znamení tohoto ultimátního zařízení s nekompromisním hardwarem a 64-bitovým systémem Windows 10 Mobile?

surface phone

Zdroj(1)(2)(3)(4)

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

Buďte první, kdo se podělí o názor

Upozornit na
avatar
wpDiscuz