Během posledních pár hodin se toho ve světě Windows 10 Mobile stalo opravdu hodně. Pro mnoho z vás to, bohužel, nebyly události, které byste si zapsali do kalendáře s radostí. Microsoft sice po dlouhém čekání vydal operační systém Windows 10 Mobile i pro starší Lumie, má to však jeden háček. Ačkoliv byly mobilní ”desítky” slibovány pro všechna zařízení s Windows Phone 8, některé telefony byly bohužel ze seznamu vyškrtnuty. Oficiálním vysvětlením je nestabilita systému na těchto modelech. K původním třem vlnám vypouštění Windows 10 Mobile tedy nakonec vůbec nedojde.

Microsoft pouze zveřejnil seznam podporovaných zařízení a spolu s ním i seznam zařízení, na kterých bude možné instalovat buildy z vývojové větve Redstone. Pokud se tedy váš telefon na seznamech nenachází, stále je tu možnost, kterou můžete vyzkoušet. Pojďme v tom tedy udělat trochu pořádek.

Pokud vaše zařízení na seznamu je:

V tomto případě máte na výběr z nejvíce možností. Na neblokovaných zařízeních je cesta úplně nejsnadnější, a Windows 10 Mobile můžete stáhnout bez problémů. Jak jsme již ale psali v tomto článku, je k tomu třeba aplikace Upgrade Advisor. Ta je pravděpodobně pouze dočasným řešením, ale pokud chcete update ihned, je to nejlepší varianta.

Vlastníte-li blokované zařízení od některého z operátorů, aplikace vám pravděpodobně řekne, že update možný je, ale Microsoft stále pracuje na tom, aby ho k vám dostal. U takovýchto modelů to tedy může ještě chvíli trvat. Pokud však čekat nechcete, je zde možnost přihlášení do Fast Ringu programu Insider, díky kterému se dostanete k nejnovějším buildům Redstone. Ty však mohou být nestabilní. Pokud tuto možnost chcete vyzkoušet, návod naleznete níže.

Pokud vaše zařízení na seznamu není:

Patříte-li do této skupiny méně šťastných uživatelů, neznamená to ještě nutně, že Windows 10 Mobile nedostanete. Jednou z podskupin jsou vlastníci zařízení třetích stran, jako je například LG Lancet, Yezz Billy 4.7 nebo HTC One M8. Výrobci zmíněných zařízení totiž update na ”desítky” v minulosti přislíbily, a tak je stále možné, že se k vám dostane. Podle předešlých zkušeností s Microsoftem ale všichni víme, jak snadno se mohou sliby změnit.

Pro zařízení s interní pamětí 4 GB a méně, je tohle však konečná. Tato zařízení jednoduše nemají dost volného místa pro instalaci. Pokud vaše zařízení bylo v seznamu podporovaných zařízení pro Threshold 2 Insider Preview, čtěte dál.

Upgrade, kterého se dočkali uživatelé starších Lumií ze seznamu podporovaných zařízení, tedy non-Insideři, byl v podstatě build 10586.107, který bude ještě třeba aktualizovat na verzi, která odpovídá buildu .164. Toto sestavení je tedy naštěstí možné stáhnout v Release Ringu. Je to díky tomu, že zmiňované sestavení není určeno pro konkrétní firmware a je to tedy to samé, co bylo v posledních pár dnech dostupné jako Insider Preview.

Jak tedy stáhnout Insider build? (Tato část je určena uživatelům, kteří čekali na oficiální vypuštění Windows 10 Mobile a nikdy nebyli členy programu Insider. Zkušenější uživatelé tento postup zajisté dobře znají).

  1. Pokud se řadíte mezi hrstku těch, kteří stále mají Windows Phone 8, nejdříve budete muset aktualizovat na 8.1 pomocí programu Preview pro vývojáře.
  2. Pokud již Windows Phone 8.1 vlastníte, stáhněte si aplikaci Windows Insider.
  3. Spusťte aplikaci a zvolte možnost Dostávat nové preview buildy.
  4. Vyberte Insider Release Preview a podle instrukcí nastavte zařízení.
  5. Jděte do Nastavení→ Aktualizace telefonu → Zkontrolovat aktualizace, a podle instrukcí aktualizujte zařízení.

Po zdařilé aktualizaci budete mít na svém telefonu stejnou verzi, kterou obdržela i podporovaná zařízení, pouze s jedním technickým rozdílem. Vaše zařízení nebude schopné instalovat buildy z vývojové větve Redstone. Kumulativní updaty by vám však měly přicházet bez problémů, alespoň tedy do června (plánovaný termín vydání první části updatu Redstone). Minimálně do té doby si však budete moci stahovat nové verze systémových aplikací, jejichž update probíhá přes Windows Store.

Důležité tedy je, že i když vaše zařízení na seznamech není, Insider buildy si stále stáhnout můžete. Jediné co se mění, je to, že nebudete moci instalovat zmíněné buildy z větve Redstone. Berte však na vědomí, že instalace buildů z programu Insider je na vlastní nebezpečí, a mohou se vyskytnout potíže. Většina z nich se dá vyřešit obnovením pomocí Windows Device Recovery Tool (návod zde), objevily se však i vzácné případy, kdy byl telefon nenávratně zničen.

Zdroj (1)(2)(3)

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

2 Komentáře Zapnuto "Jak nainstalovat Windows 10 Mobile i na nepodporovanou Lumii?"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
JozeF
Host

A prosím, jak je to s mobily jiných výrobců, např. Samsung Ativ S, nebo Prestigio MultiPhone 8500 DUO? Dostanou upgrade na W10M? Nějak jsem se o nich nikde nedočetl. Děkuji.

Lucas
Host

Nedostanou nic, takže zkusit ten insider. Docela mě překvapuje, že i majitelé Lumii 720/820 ostrouhali a přitom to je jeden z telefonů, které vidím nejčastěji.

wpDiscuz