Recenze dražších Lumií 950 a 950 XL jsme tu již měli, a tak nezbývá nic jiného, než se podívat na zoubek i levnější Lumii 550. Pokud totiž hledáte zařízení pod čtyři tisíce korun s Windows 10 Mobile, a nechcete kupovat starší model, může být Lumia 550 zajímavou volbou. Pojďme se tedy podívat, jak na tom telefon je.


Specifikace

 • Operační systém: Windows 10 Mobile
 • Displej: uhlopříčka – 4.7″, rozlišení – 1280 x 720, 315 ppi, multidotykový
 • Procesor: čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 210 – 1.1GHz
 • Operační paměť: 1 GB
 • Úložistě: vnitřní pamět – 8 GB, rozšiřitelné pomocí přídavné paměťové karty až na 200 GB
 • Fotoaparát: přední kamera – 2 Mpx, video 480p; zadní kamera – 5 Mpx, video 720p, LED blesk
 • Mobilní síť: podpora LTE (4G)
 • GPS: technologie určení polohy – A-GLONASS, A-GPS, Cellular, BeiDou, Wi-Fi polohovací síť
 • Rozhraní a funkce: Nano SIM karta, USB 2.0, audio jack, Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot (možnost až 8 připojených zařízení), proximity senzor, akcelerometr, senzor okolního světla
 • Baterie: kapacita – 2100 mAh, max. výdrž v pohotovostním režimu – 28 dní, max. délka hovoru – 16 hodin, max. výdrž při plném využívání aplikací – 7 hodin
 • Velikost: 9.9 x 136.1 x 136.1 mm
 • Váha: 141.9 g
 • Cena: 3 500 Kč

Windows 10 Mobile

O samotném systému bychom mohli vést rozsáhlé debaty, a většina lidí by se stejně neshodla, jak to vlastně se systémem v současné době je. Jedni ho zarytě brání, a drží se názoru, že je systém stabilnější než Android, jiní jsou zase přespříliš kritičtí a vytýkají systému jakýkoliv malý nedostatek. Všichni snad ale víme, že mobilní Windows jsou stále ve vývoji, a zlepšují se každým dnem. Sice to zatím není ideální, ale s tím v současné době nic neuděláme. Mohli bychom se tedy shodnout na tom, že systém má svá pro a proti. Více to v této recenzi pitvat nebudeme. Co nás však zajímá je spíše to, jak systém běží na Lumii 550, oproti dražším sourozencům – Lumii 950 (recenze) a Lumii 950 XL (recenze). To a mnohem více se dočtete právě v tomto článku o nejnovějším levném telefonu s Windows 10 Mobile.

Obsah balení: Pouze skromně

Balení vypadá velice podobně jako u právě zmíněných vlajkových lodí a je poměrně zajímavě řešené. Na rozdíl od Lumie 950 a 950 XL je však o něco chudší. V balení naleznete pouze telefon, nabíječku a uživatelské příručky. Nabíječka dokonce ani není rozdělena na USB kabel a adaptér, jak jsme již u spousty telefonů zvyklí. Adaptér je tedy pevně spojen z kabelem, a tak toto příslušenství použijete výhradně k nabíjení. To je poměrně nepříjemné, protože pokud potřebujete přenášet data z mobilu pomocí kabelu, budete si ho muset dokoupit. Balení je tedy poměrně chudé, ale s ohledem na cenu je to pochopitelné.

Design

Po stránce designu toho v této cenové kategorii nelze příliš vytknout. To že telefon někomu může připadat lacině, je způsobeno tím, že prostě laciný je. Já osobně s designem problém nemám, při koupi bych si ale pravděpodobně raději zvolil černou variantu, protože mě bílá až tolik neoslovila. To je ale věc názoru.

Konstrukce

S designem jde samozřejmě ruku v ruce i konstrukční řešení telefonu. Ač design není vůbec špatný, z konstrukčního a praktického hlediska bych zde jistě několik výtek měl. Ať už se jedná o jakýkoliv mobilní telefon, nejsem fanouškem vystouplé čočky fotoaparátu. Lumia 550 je bohužel dalším příkladem tohoto nechvalně známého trendu. Udivuje mne, že se tento konstrukční prvek objevuje u telefonů čím dál více. Honba za nejtenčím zařízením zřejmě nezná mezí. O to víc mě ale tento prvek překvapuje u smartphonu, který se o tento titul ani vzdáleně nepokouší.

IMG_20160127_161228

Ne tak úplně jako výtku, ale spíše jako poznatek, beru pak lícování boční části krytu s displejem. Zde je viditelný zvláštní předěl, který naštěstí není příliš ostrý, mě ale úplně nepotěšil. Některým uživatelům také může být nepříjemný do ruky.

Konstrukce je jinak poměrně pěkná, a jelikož jsem fanouškem spíše zaoblených rohů, v tomto aspektu jsem byl spokojen. Telefon se pěkně drží v ruce (až na fakt z předešlého odstavce) a spolu s rozumnou velikostí displeje je velice dobře ovladatelný. Boční tlačítka (ovládání hlasitosti a odemykací tlačítko) sice nejsou příliš vystouplá, ale za to mají příjemný stisk. Ten je o něco tvrdší, než jsem zvyklý ze svého telefonu (Honor 6), funguje ale velice dobře. Chybí pouze hardwarová spoušť fotoaparátu, ta se ale dnes již pravděpodobně příliš nenosí.

IMG_20160127_161214

Co se týká zadní strany telefonu, rozhodně si všimnete tří věcí. Již zmíněné vystouplé čočky fotoaparátu, dosti lacině vypadajícího loga a velkého kruhového reproduktoru. Otvor reproduktoru jsem zezačátku považoval za zbytečně velký, ale již po dni testování jsem věděl, proč tomu tak je. Více pak v kapitole o zvukovém výstupu.

Po odejmutí krytu, který se může některým uživatelům asi sundávat trochu obtížněji, pak nalezneme výměnnou baterii, slot na nano SIM a micro SD kartu. Celý zadní kryt občas trochu povrzával, bylo tomu tak ale pouze při zvýšeném namáhání přístroje při testování. Při běžném použití je tedy vše v pořádku. Vlastnost, kterou bych pochválil, je pak velice příjemná haptická odezva telefonu.

IMG_20160127_161223

Displej

Lumia 550 potěší zejména uživatele, kteří nefandí současnému trendu zvětšování displejů. Sám se do této skupiny počítám, a ačkoliv se na velkém displeji skvěle čte a kouká na videa, někteří výrobci to podle mě už trochu přehánějí. Samozřejmě je to hlavně otázka vkusu, ale osobně zastávám názor, že mobilní telefon s více než 5″ displejem už je příliš.

Velikost 4,7″ je tedy naprosto dostačující. Dokonce jsem byl příjemně překvapen, že i když se jedná “pouze” o HD rozlišení, obraz je velice pěkný. Kontrastu displeje není co vytknout a systémové rozhraní vypadá na displeji skvěle a ostře. Stejně je na tom i podání barev, se kterým jsem byl v rámci možností spokojen. Reakce na dotyk pak byla také v pořádku.

Jediná výtka, kterou si neodpustím, směřuje opět spíše ke konstrukci telefonu – nevzhledně široké rámečky.

Hardware a Systém

Hardwarové parametry Lumie 550 určitě všichni známe, nebo jste si je mohli přečíst na začátku recenze. Na co bych se ale chtěl zaměřit je to, jak použitý hardware zvládá svou práci. Zde ale telefon šetřit nemohu, i když se jedná o levné zařízení.

Základním předpokladem pro dnešní smartphone, ať už levný nebo drahý, je to, aby perfektně zvládal alespoň základní funkce. Uznávám, že pojem základní funkce se v poslední době poněkud rozšířil, a dnes zahrnuje nejen SMS a volání, ale i některé aplikace, sociální sítě, nebo například fotoaparát.

U testované Lumie jsem se bohužel občas potýkal s problémy i během používání těchto základních funkcí. Používání se neobešlo bez mírných záseků a občas i poměrně dlouhého načítáním obsahu. Nemohu přímo říci, zda byly tyto problémy způsobeny slabším hardwarem, nebo špatně optimalizovaným systémem Windows 10 Mobile. Je možné, že šlo o kombinaci obou faktorů, ale spíše bych se přikláněl k špatně optimalizovanému a nedodělanému systému. Pokud se však nevyskytly zmíněné neduhy, práce s přístrojem byla vcelku pohodlná.

Pochvalu v systému zaslouží vizuální stránka a animace, které jsou na dobré úrovni. Vyzdvihl bych také tolik probíraný prohlížeč Microsoft Edge, který je na mobilních Windows opravdu rychlý. Na druhou stranu však musím pokárat aplikaci Store, která se většinou spouštěla velice dlouho a někdy také odmítala instalovat aplikace. Instalaci některých aplikací jsem tedy musel opakovat. Je nutné ale zmínit, že systém byl ve verzi 10586.29. S novými buildy je pravděpodobné, že bude zážitek lepší.

Jsem si vědom, že skóre z benchmarků se u zařízení příliš netestují, a je to spíše záležitost zařízení s Androidem. I tak jsem ale tento test provedl, a Lumia 550 dosáhla obstojného výsledku 24 787 bodů.

Zvuk

Zde musím před Lumií rozhodně smeknout. Jak jsem již zmínil výše, reproduktor na zadní straně telefonu je poměrně velký, má to však dobrý důvod. Zvukový výstup z reproduktoru je na tuto cenovou kategorii nad očekávání dobrý a stojí rozhodně za pochvalu.

Od reproduktorů v mobilním telefonu samozřejmě nemůžeme čekat zázraky, ale Lumia 550 si rozhodně nestojí špatně. Kvalita zvuku byla opravdu nadprůměrná.

Fotoaparát

Jak už to tak bývá, obraz vydá za tisíce slov, a tak se v této části raději sami podívejte, jak dobře vlastně Lumia 550 fotí. Fotoaparát s rozlišením 5 Mpx je dnes již spíše podprůměr, ale u tohoto modelu odvádí svou práci tak, jak má. Výsledky sice neoslní, ale špatné to také není. No, posuďte sami.

Baterie

I když rozlišení displeje u Lumie 550 není jedno z těch nejvyšších, obrazovka je stále ta část telefonu, která spotřebuje nejvíce energie. To ale není žádným překvapením, tak už to dnes prostě je. Na druhém místě jsou tradičně data.

Pokud Lumii nebudete příliš trápit, neměl by být problém dostat se i na dva dny výdrže. Jinak se budete muset spokojit, s už klasickým, jedním dnem.

IMG_20160127_233918

Závěr, zhodnocení

Lumia 550 je malý, ale šikovný pomocník, a za cenu okolo 3 500 Kč se jedná bezesporu o velice pěkné zařízení. Bohužel to není bez kompromisů a u zařízení jsem se potýkal s občasným zasekáváním, nebo dlouhým načítáním nabídek. Pokud se jedná o chyby v systému, dalo by se to ještě odpustit, nejsem si však jist, zda tento slabší hardware vůbec operační systém Windows 10 Mobile dokáže zvládnout.

Můžeme říci, že ostatní aspekty telefonu jsou odpovídající ceně, a v některých případech dokonce příjemně překvapily. Velice spokojen jsem byl s displejem a se zvukovým výstupem reproduktoru. Dokonce bych řekl, že i fotoaparát si svoji práci odvádí velice dobře.

Ve své cenové kategorii bude tedy Lumia u fanoušků Windows pravděpodobně populární. U takto levného telefonu se jistě dá přimhouřit oko i u některých nedodělků.

Klady a zápory

+ Kvalitní displej, kompaktní rozměry, kvalitní zvukový výstup, cena

Zasekávání, občasné dlouhé načítání nabídek, některé konstrukční prvky jsou nedomyšlené nebo    nepěkné, slabší hardware

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

Buďte první, kdo se podělí o názor

Upozornit na
avatar
wpDiscuz