O HP Spectre x360 jsme již několikrát psali, v poslední době hlavně o jeho obměněné verzi. Ta by měla dorazit v průběhu léta a měli bychom se nově dočkat rovnou dvou verzí. První, ta menší, o velikosti 13,3″ nabídne volitelný OLED QHD displej, a druhá, která se zvětšila na klasických 15,6“, až 4k displej. Na nové modely se již těšíme, ale dnešní článek bude o současné verzi. Ta je na trhu od loňského roku s tím, že byla upgradována o nové procesy Intel Core Skylake. Jedná se o velmi povedený konvertibl, který dokázal často opravdu mile překvapit. Začneme tím, jakou konfiguraci jsme měli možnost vyzkoušet.

HP Spectre x360

Rozměry:           325 x 218 x 15,4 mm; 1 510 g; konvertibilní konstrukce
Displej:              TFT IPS; 13,3″; FullHD rozlišení; dotykový; kapacitní
Procesor:           Intel Core i5 6200U (2×2,3 GHz)
Grafická karta:  Intel HD Graphics 520
Paměť:               8 GB RAM; 256 M.2 SSD; podpora paměťových karet
Konektivita:      3x USB 3.0; HDMI, mini DisplayPort
Připojení:           Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac; Bluetooth: 4.0
Baterie:              56 Wh; výdrž 7 hodin
OS:                     Windows 10 Home 64bit
Dostupnost:      první čtvrtletí 2015, 36 000 Kč

Jak si tedy můžete prohlédnout, dostali jsme poměrně dobře vybavenou verzi a při používání s ní nebyly žádné problémy (o tom více níže). Pokud by měl někdo zájem o lépe vybavenou variantu, lze ji pořídit i s procesorem Core i7, ale to je bohužel jediné navýšení, které lze získat. Operační paměť i velikost úložiště je v dražší variantě stejná.

Balení

HP se rozhodlo dělat dojem již při vybalování samotného produktu. Vnější krabice sice vypadá klasicky, ale tím všednost končí. Jakmile krabici otevřete, hned na vás vykoukne neoprenové pouzdro, které HP k notebooku přikládá, a my tuto přidanou hodnotu opravdu velmi ceníme. Notebook jsme používali jako denní zařízení a při přejezdech jsme byli za kryt opravdu rádi. Po krytu na vás čeká další milé překvapení. A tím je vnitřní pouzdro. Nevím, jak vy, ale já jsem zvyklý, že notebooky jsou uvnitř papírové krabice pouze zabalené do jakéhosi papírového obalu, a ten je zasazen do polystyrenů. Funkčnost dobrá, design žádný.

HP Spectre

HP zde šlo svou cestou a notebook je tak zabalen do opravdu, ale opravdu elegantní krabičky. Takto se dělá výborný první dojem, dámy a pánové. Po odkrytí horního krytu krabičky už se dostanete k samotnému stroji. Pod ním lze pak ještě v otevírací přihrádce nalézt různé návody, hadřík na obrazovku (také velmi příjemné plus) a kabel se zdrojem.

Zpracování

Notebook je venku z krabice a poprvé jej beru do vlastních rukou. Je těžší, než bych u 13,3″ konvertiblu čekal, ale zpracování je skvělé. Vše z hliníku, který všude perfektně sedí, je velmi příjemný na dotek a obecně působí opravdu velice prémiově. Menší výtku zde ovšem i přesto mám. Nejdříve k postranním tlačítkům, která jsou tři. Jedno pro zapínání na levém boku, další pro vyvolání nabídky Start a třetí na pravém boku je ovládání hlasitosti. Tlačítka mi přišla poměrně tuhá a třeba nijak vystouplé tlačítko pro zapnutí jsem vždy nějakou dobu nahmatával, i když jsem již po paměti jeho umístění znal. Dále jsem nebyl úplně spokojen s tuhostí kloubů. Na jednu stranu jsem měl velké obtíže víko otevřít jednou rukou, ale na stranu druhou, když bylo víko otevřené a provedl jsem nějaký rychlejší pohyb, obrazovka se ještě více otevřela. Jednou dokonce až do polohy 180°.

HP Spectre x360

Co musíme dále pochválit, je klávesnice a touchpad. Klávesnice má nižší zdvih a je podsvícená. Podsvícení může být ovšem občas kontraproduktivní. Tím, že jsou znaky bílé a klávesnice je také světlá, se stává, že znaky s klávesami splývají. Doporučuji tak podsvícení zapínat až při větší tmě. Zapne se jednou z kláves v horní řadě, která funguje tak, že klávesy F1-F12 jsou dostupné s podržením funkční klávesy, jinak klávesami můžete ovládat jas, hlasitost, přehrávání apod. Jediná situace, kdy F klávesa fungovala bez podržení funkční klávesy, byla kombinace Alt+F4 pro uzavření programu. Za to jsem byl dost vděčný, neboť jinak by to byla poměrně otrava. Dalším, velmi příjemným, prvkem jsou diody v určitých klávesách. Konkrétně u klávesy umožňující vypnutí zvuku označuje tento stav červená dioda. Další dioda je umístěna v klávese Caps Lock, což je opět poměrně praktická věc. Snad jedinou větší výtku ke klávesnici mám pro šipky nahoru/dolů. Velikost těchto šipek je poloviční, takže jsou dohromady stejně velké jako šipka do strany a opravdu často jsem místo šipky nahoru používal klávesu Shift. Ač si tohoto trendu u některých modelů všímám delší dobu, rozhodně nejsem jeho zastáncem a opravdu bych raději ocenil plnohodnotnou velikost.

HP Spectre x360

Touchpad je o poznání větší, než na které jsem zvyklý u jiných modelů, nicméně velikost zde není na škodu a velice rychle jsem si zvykl.

Displej a zvuk

Ač byl tento model prvním konvertibilním notebookem, který jsem reálně používal, rychle jsem si na možnost převrátit obrazovku zvykl a relativně často používal. Při práci samozřejmě dominoval mód laptopu, ale i zde jsem shledal dotykový displej jako praktický doplněk. Občas je prostě rychlejší někam ťuknout, než tam dojet touchpadem. Po návratu zpět na svůj notebook jsem tak často měl nutkání se monitoru dotýkat, ovšem samozřejmě bez žádoucího účinku.

Stejně tak mi přišla příjemná možnost, si například při nějaké menší velikosti písma vzít víko s monitorem do ruky, v natočené poloze 180° si jej přiblížit k očím, po přečtení opět položit na klín a pracovat bez sebemenšího přerušení.

Mód stanu či tabletu jako takového jsem upřímně zas tolik nevyužíval a tyto módy najdou využítí hlavně při prezentaci či relaxaci. Při jízdě vlakem, autobusem, nebo jen při sezení na gauči si monitor prostě jen otočíte a na film se hned kouká o 100 % pohodlněji.

Co se zvuku týče, zde jsem byl bohužel zklamán. Reproduktory jsou sice osazeny značkou Bang & Olafsen, ale jinak hrají velmi ploše a relativně potichu. Beru sice na zřetel, že se nejedná přímo o multimediální stroj, ale stejně bych ocenil o něco lepší kvalitu.

Výkon a výdrž baterie

Při testování jsem tímto modelem nahradil můj osobní notebook, a tak jsem na něm hlavně pracoval a obecně jej používal k obvyklým věcem. Pro představu je to hodně času v prohlížeči, s Office 365 a takřka neustále zapnutou hudbou, konstantně zapnuté Wi-Fi a občas Bluetooth. Pouze různá vývojářská prostředí jsem neinstaloval, takže plynulost těchto programů jsem nevyzkoušel, ale jinak neměl notebook naprosto žádný problém s klasickou kancelářskou prací. Vše bylo bleskurychlé, SSD disk na portu M.2 je prostě znát.

HP Spectre x360 vyska

Co musím hodnotit opět extrémně pozitivně je výdrž baterie. Ta je opravdu excelentní a při vytížení, které jsem popsal výše, tedy neustálá práce v prohlížeči Chrome, zapnutá hudba, Wi-Fi a Bluetooth, vydržel tento stroj naprosto v pohodě 7-8 hodin bez nějakého úsporného režimu. Testy výdrže při video smyčce jsem nezkoušel, ale když jsem zkusil pustit seriál o délce 45 minut, z baterie zmizelo pouze 10 %. Při 90 minutovém filmu ztratila baterie cca 31 %. Výdrž mě tak opravdu velmi potěšila. Byl jsem naprosto spokojen. Věřím, že při trochu opatrnější práci, sníženém jasu a například vypnuté Wi-Fi, by nebyl problém dosáhnout 10 hodin.

Notebook je také po většinu času naprosto tichý. Větrák je při běžné práci neslyšný a začne se točit pouze při větším zatížení či práci na kolenou, kdy se zakryjí průduchy. Když se tak stane, Spectre může zespodu kvůli materiálu dosahovat takových teplot, že na daném místě neudržíte ruku. Pokud ale necháte průduchy otevřené, můžete se těšit na naprosto tichý chod.

Systém

O Windows 10 se zde příliš rozepisovat nebudeme. Spíš se zaměříme na nějaké konkrétní situace, na které při používání Spectre x360 narazíte. Přechod mezi verzí pro desktop a tablet je ve většině případů bezproblémový a plynulý. Pouze jednou se stalo, že se systém zasekl a resetoval. Co ovšem musím trochu se zklamáním zmínit je fakt, že mi Windows 10 v tabletovém režimu nepřišly příliš optimalizované. Například jsem opravdu velice pociťoval absenci přepnutí na posledně používanou aplikaci, tažením prstu z levého okraje obrazovky. Tím si nyní nově zobrazíte přehled Task View. Tažením z druhé strany si otevřete Akční centrum s notifikacemi a rychlými přepínači. Aplikace lze zavírat opět stažením prstem od horního okraje obrazovky k tomu spodnímu. Jiná intuitivní gesta jsem neobjevil, což mě osobně mírně zklamalo. Kromě toho také ne vždy fungovala gesta na touchpadu, například pro vyvolání přehledu Task View.

Zvláštní problémy

Při používání jsem občas narazil na zvláštní problémy, které se mi nepodařilo vyřešit, a musel mě tak zachránit můj osobní notebook. Prvním z nich bylo z nějakého důvodu neukončování FTP spojení s webhostingem. Při práci na FTP se mi několikrát během dne stalo, že jsem se k webhostingu nemohl připojit, protože systém evidoval příliš neukončených spojení. Musel jsem tak přejít na starý notebook.

Na další problém jsem narazil, když jsem se snažil v Outlooku nastavit novou konfiguraci pracovní emailové schránky, což se vůbec nedařilo. Na vlastním notebooku bez problému na první pokus. Další se objevil při stahování většího souboru na Slacku, kdy se vždy stáhlo asi 130 MB ze 160 MB, a program spadl. Opět na mém vlastním stroji bez problémů. Ač jsem několikrát přeinstaloval ovladače, problémy jsem nevyřešil, a tak jsem bohužel kvůli těmto problémům nemohl používat zařízení na plných 100 %.

Závěr

Dostali jsme se k závěru naší recenze. Pokud bych měl moje dojmy za těch 14 dní shrnout, tak mohu říct toto: “Nechci se ho vzdát”. Je to naprosto skvělý kus hardwaru, který působí velmi prémiově. Vypíchnout musím skvělou výdrž baterie a zpracování. Zhanit musím slabší reproduktory a menší problémy, které jsou zmíněny výše. Ty ale nijak extrémně nezhoršují dojem. Pokud koukáte po nějakém konvertibilním stroji, mohu vám HP Spectre x360 doporučit všemi deseti. Toto se HP zkrátka povedlo.

HP Spectre x360 13-4100nc – P0F35EA: 31 990 Kč s DPH

HP Spectre x360 13-4102nc – P4A44EA: 35 791 Kč s DPH

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

Buďte první, kdo se podělí o názor

Upozornit na
avatar
wpDiscuz