Naši pravidelní čtenáři si jistě vzpomenou, že jeden článek pojednávající o našich dojmech z Lumie 950 XL jsme zde již měli. Nyní jsme ovšem dostali od Microsoftu nabídku na zapůjčení setu této vlajkové lodě spolu s Display Dockem, a tak vám přinášíme další recenzi, tentokrát z pohledu jiné osoby. Na našem portálu si již nějakou dobu můžete přečíst mou recenzi na menší Lumii 950, a jelikož jsou si telefony vcelku dost podobné, jistě omluvíte, když zde nebudu psát vše znovu a pojmu tento článek spíše jako srovnání větší a dražší varianty, oproti té menší a levnější variantě. Všechny ostatní detaily lze nalézt v již zmíněné recenzi na Lumii 950.

Hardware

Displej

Jelikož i sám Microsoft si je vědom rostoucího trendu ohledně větších displejů, zřejmě se rozhodl, že nevydá žádný telefon pod 5″. Menší Lumia 950 má konkrétně 5,2″ a větší Lumia 950 XL pak 5,7″. Svědky tohoto trendu můžeme vidět i u Lumie 550, která je zástupcem low-end řady, ale i přesto má 5″. My z tohoto kroku nejsme úplně nadšeni, ale asi nám nezbude nic jiného, než to přijmout a zvyknout si. Ostatně na větší displej se v mém případě zvykalo až překvapivě rychle. Ještě před půlrokem jsem fungoval třetím rokem na Lumii 820 a říkal jsem si, že nikdy nebudu chtít víc než 5″. Bohužel se stalo, že Lumia 820 odešla do věčných lovišť, a tak jsem se rozhodl zkusit Lumii 950, kterou mám nyní jako primární telefon. První dva tři dny to byl velký rozdíl, ale nakonec si člověk zvykne. Stejně tomu bylo i nyní, když jsem dostal na testování Lumii 950 XL.

Lumia 950 XL

Ta se na první pohled nemusí zdát o tolik větší. Ale když ji začnete používat, rozdíl je znát. Typicky hlavně v situacích, kdy se snažíte dosáhnout na hamburger menu v levém horním rohu, aniž byste chtěli stahovat obrazovku na polovinu. Nicméně i tak se na větší displej dalo dobře zvyknout a nyní, když jsem se opět vrátil ke své Lumii 950, připadá mi malá. Rozlišení je v obou případech stejné, a tak se můžete pokochat opravdu skvostným QHD displejem, který je krytý ochranným sklíčkem Gorilla Glass 4. generace. Nechybí podpora Glance Screen, ale zato chybí podpora probuzení dvojitým poklepáním. Věříme, že Microsoft ale brzy tuto funkci do svých vlajkových lodí opět dodá.

Tlačítka

Druhým rozdílem oproti menší sestře je umístění postranních tlačítek. Menší 950 má rozvržení klasické, tedy v horní části tlačítka pro ovládání hlasitosti, uprostřed tlačítko pro odemykání a v dolní části hardwarovou spoušť pro fotoaparát. Jelikož by ale v případě většího modelu byla tlačítka pro ovládání hlasitosti opravdu příliš vysoko, jsou umístěna víceméně uprostřed tak, že horní tlačítko hlasitosti je nad tlačítkem pro odemčení, spodní naopak pod ním. Navíc jsou tato tlačítka hodně vystouplá a tlačítko mezi nimi naopak méně, což je praktické pro to, abyste trefili to správné. Přesto trvalo hodně dlouho, než jsem si na toto rozložení zvykl, a dost často se stávalo, že jsem místo tlačítka pro odemknutí telefonu stiskl tlačítko pro ztlumení hlasitosti.

Kryt

Kryt v našem případě v dolní části telefonu nedoléhal a vrzal. Myslel jsem si, že se jedná o vadu daného kusu, ale když jsem vzal do ruky ještě druhou redakční Lumii 950 XL, stávalo se to samé. To opravdu u telefonu za necelých 19 tisíc korun vidět nechcete. Chápeme tak nyní rozhořčení několika redaktorů z jiných portálů či samotných novopečených majitelů. V případě naší Lumie 950 je vše v pořádku a kryt doléhá, nikde nic nevrže a obecně si nemáme na co stěžovat. Pokud byste na svém telefonu měli rádi přeci jen něco více prémiového než jen plast, můžeme vřele doporučit kryt MOZO.

Microsoft Lumia 950 XL

Výbava

Co se vybavenosti telefonu týče, vše je v pořádku. Telefon patří výkonnostně mezi dnešní špičku. Konkrétně se zde bavíme o již zmíněném QHD rozlišení, kapalinou chlazeném procesoru Qualcomm Snapdragon 810, 3 GB RAM, grafickém čipu Adreno 430 a baterii o kapacitě 3 340 mAh.

Výdrž baterie

Ačkoliv jsem na několika zahraničních portálech četl, jak větší Lumia 950 XL vydrží o poznání déle než menší Lumia 950, v našem případě tomu tak nebylo. Telefon opět vydrží v pohodě jeden den, pokud ho ale nebudete příliš trápit. Na dva dny běžného používání to ale opravdu nebude.

Systém

O Windows 10 Mobile toho bylo řečeno mnoho. Na zapůjčené Lumii 950 XL byla nainstalována verze 10586.29, která je poslední verzí dostupnou pro veřejnost. Telefon se první dva dny opravdu hodně zasekával, aplikace se často nenačítaly a po poklepání na dlaždici zůstalo na obrazovce jen pozadí bez prvků. Pak se systém usadil a už jsem víceméně neměl problémy. Také jsem vyzkoušel v přímém porovnání s Lumií 950 rychlost spouštění aplikací, a rozdíly u některých z nich mě poměrně nemile překvapily. Například populární klient pro Instagram, 6tag, se na XL modelu spustil až o 2 vteřiny rychleji. Podobně na tom bylo i několik dalších aplikací.

Dá se samozřejmě argumentovat tím, že větší varianta modelu má 8 procesorových jader místo 6, ale podle mě by takový rozdíl u takto výkonných telefonů být neměl. Nechtěl bych si totiž představovat, jaký rozdíl by pak mohl být například mezi Lumií 950 XL a Lumií 550. Osobně rozdíl přičítám optimalizaci systému a věřím, že takto relativně nenáročné aplikace se budou spouštět na většině zařízení s obdobnou rychlostí. U náročných her je samozřejmě situace jiná a pochopitelná.

Závěrem

Co říci závěrem? Microsoft splnil slib a vydal telefon určený pro fanoušky. Za 18 999 Kč dostanete jeden z nejlépe vybavených telefonů na trhu. Cena jako taková je přijatelná, když vezmeme v potaz, kolik stojí některé konkurenční, stejně vybavené, modely. Pokud navíc rádi fotíte, dostanete do vínku možná vůbec nejlepší fotomobil současnosti. Kde je tedy zakopaný pes? V systému. Microsoft vydal nové telefony sice před Vánoci, ale za cenu toho, že systém nebude kompletně dodělaný. První uživatelé se potýkali opravdu s mnoha problémy, včetně samovolných restartů či restartů během hovorů při zapnutém Bluetooth.

Většina těchto problémů byla naštěstí vyřešena prvním kumulativním updatem, přesto si myslíme, že měl Microsoft nejdříve pořádně dodělat systém a pak až telefony vydat. Ono by to možná bylo lepší, než aby velká část majitelů své nové telefony z rozhořčení zase vracela. V těchto dnech je systém použitelný a běžné denní používání nijak nekomplikuje. Jen se občas může stát, že některá aplikace se nespustí napoprvé apod. Pokud jste tedy ochotni dát šanci systému, kterému do plné funkčnosti ještě pár procent může chybět, ale jinak má nakročeno k perfektnímu systému, telefon vám vřele doporučujeme.

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

2 Komentáře Zapnuto "Recenze Lumie 950 XL – srovnání s menší sestrou"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Tom
Host

Vlastním Lumia 950XL + Continuum, které leží v šuplíku (zatím nepoužitelné). Z telefonu už se dá alespoň telefonovat a nemá problém s SD kartou. Nicméně spousta věcí stále nefunguje jak má. Handsfree v autě vypadává. S předchozí SGS4 to nedělalo. Některé aplikace mizí ze seznamu spouštěných aplikací. Například Spotify hraje, ale aplikaci nevidíte. Úplně aktuálně mi to udělal dialer. A mohl bych pokračovat dále …

wpDiscuz