Když se řekne herní notebook, většina z nás si jistě představí poměrně velký neforemný laptop, s masivními výdechy větráčků. Typickým aspektem je také hlučné odvětrávání, neboť vysoký výkon je samozřejmě vykoupen velkým zahříváním komponentů a konstrukce. Zajistit dostatečné chlazení v případě notebooku je poměrně velká výzva. Jak se s tímto úkolem vypořádal námi testovaný herní notebook od HP? To se dozvíte se v této recenzi.

A jaký herní stroj, že se nám to dostal do rukou? Kdo z vás na konci prosince tipoval podle obrázku na naší facebookové stránce HP Pavilion Gaming, měl pravdu. Dojem herního zařízení předznamenává již samotný název notebooku, pojďme se tedy podívat, jaký hardware jsme měli možnost otestovat.

hp-pavilion-gaming-15-ak002nc-p3z98ea-_ien231010


 

Testovaná konfigurace:

 • Procesor:             Intel Core i5-6300HQ Skylake, 2,3 GHz Turbo-boost 3,2 GHz, 6 MB L3 cache
 • RAM:                     8 GB DDR3L
 • Grafická karta:    NVIDIA GeForce GTX 950M 4 GB
 • Úložiště:              1TB HDD 5400 otáček/min, 128GB M.2 SSD
 • Displej:                15,6″, WLED, IPS, 1920 x 1080 pixelů, antireflexní
 • Konektivita:         802.11b/g/n WLAN, Bluetooth, čtečka SD karet, HDMI, 2x USB 3.0,                                                 1x USB 2.0, RJ-45, 3,5mm jack, DVD mechanika,
 • Baterie:                4-článková, 48 Wh,
 • Rozměry:             265,1 mm x 28,8 mm x 384,5 mm
 • Hmotnost:           2,32 kg
 • Cena:                    25 990 Kč s DPH

 

Maximální možná konfigurace tohoto modelu:

 • Procesor:             Intel Core i7-6700HQ Skylake, 2,6 GHz, Turbo-boost 3,5 GHz, 6 MB L3 cache
 • RAM:                     16 GB DDR3
 • Grafická karta:    NVIDIA GeForce GTX 950M 4 GB
 • Úložiště:              2TB HDD 5400 otáček/min
 • Displej:                15,6″, WLED, IPS, 1920 x 1080 pixelů, antireflexní
 • Konektivita:         802.11ac WLAN, Bluetooth, čtečka SD karet, HDMI, 2x USB 3.0,                                                      1x USB 2.0, RJ-45, 3,5mm jack, Blu-ray mechanika,
 • Baterie:                4-článková, 48 Wh,
 • Cena:                    27 790 Kč s DPH

Obsah balení:

 • Napájecí kabel
 • Smart adaptér thin – 90 W

 

Vzhled a konstrukce:

Celá konstrukce notebooku je sice plastová, při používání jsem si však nevšiml žádného nepříjemného vrzání nebo nechtěných deformací. Díky použitému materiálu je notebook poměrně lehký a působí kompaktním dojmem. Na první pohled zaujme HP Pavilion Gaming velice zajímavým matným víkem, s výrazným lesklým logem uprostřed. Na matném povrchu víka bohužel občas ulpívají nečistoty a otisky prstů, a tak je pravděpodobně lepší, pořídit si na notebook obal. Klávesnice disponuje světle zeleným podsvícením, které působí poměrně příjemně, a dodává notebooku herní vzezření.

Překvapením byla i tloušťka notebooku, která činí pouhých 28,8 mm. To je na herní zařízení poměrně pěkná hodnota. Jedinou výtku bych směřoval k nevzhledné mezeře mezi klávesnicí a displejem. I přes to jsem byl ale s designem poměrně spokojen.

IMG_20160104_000709

Každodenní použití

Ačkoliv má být notebook primárně určen k herním účelům, ani každodenní kancelářské práce se nezalekne. Svižnost systému díky rychlému SSD disku v kombinaci s velice pěknou výdrží na baterii, se zdá být skvělou kombinací například pro studenty, kteří potřebují přes den přenosný počítač, který vydrží dlouho na baterii, a večer zvládne spustit i nějakou tu hru.

Starty počítače byly velice rychlé, a průměrný zapínací čas se pohyboval mezi 5-7 sekundami.

Klávesnice a touchpad

Z počátku jsem si nebyl jist, jak tyto prvky ohodnotím, v konečném důsledku jsem ale byl vcelku spokojen. Mezi velké klady počítám velice příjemné zelené podsvětlení a také pohodlné ovládání touchpadu. Aspekt, který však nemusí být všem po chuti, je poměrně nízký zdvih samotných kláves. Po napsání několika článků jsem si na klávesnici ale poměrně dobře zvykl, a nízký zdvih tlačítek v podstatě zrychloval mé psaní.

IMG_20151228_232858

Co mě však na tomto zařízení vůbec nepotěšilo, bylo prostorové řešení šipek. Zejména tedy šipek pro pohyb nahoru a dolu. Ty se totiž vměstnaly do velikosti jedné klávesy a jsou tak poloviční oproti zbývajícím šipkám. Tento krok u herního notebooku považuji za velice nešťastný i přesto, že většina dnešních hráčů zřejmě používá pro hraní klávesy WSAD.

Zajímavým detailem pak byla dioda, zabudovaná přímo do tlačítek, jako je například Caps Lock, díky které hned víte, zda je funkce zapnutá, či nikoliv. Vzhledem k tomu, že v dnešní době se poměrně často tyto informační diody přesouvají na bok notebooku, návrat diod blíže ke klávesnici vítám.

Baterie

Výdrž na baterii byla jedním z velkých překvapení tohoto herního notebooku od HP. Při běžné kancelářské práci jsem se totiž dostal průměrně na velice pěkných 5-6 hodin, někdy i více. Této výdrže bylo dosaženo bez jakéhokoliv úsporného režimu.

Stejně tak jsem byl velice potěšen z velikosti nabíječky. Ta je na herní notebook velice kompaktní, a na hmotnosti vašeho batohu se nějak drasticky nepodepíše.

Herní výkon

A jsme konečně u toho. Alfa a omega herního notebooku, a informace, která vás asi bude zajímat nejvíce. Jak si HP Pavilion Gaming vede při hrách? Řekl bych to asi takto, zvládl sice vše, ale žádný zázrak to bohužel nebyl. Pro dobrý požitek z hraní jsem tedy většinou musel zvolit střední nebo nízké detaily. Zde je několik příkladů her, které se mi zdály odpovídající a toto zařízení by je mělo bez problémů zvládnout.

Počet snímků za sekundu při jednotlivých nastaveních detailů:

Nízké

Střední Vysoké Ultra/Very high/extreme
Battlefield 4 60 FPS 60 FPS Pod 30 FPS

Pod 20 FPS

GTA V

36 FPS Pod 30 FPS
Witcher 3 20 20 15

12

Sleeping Dogs

60 60 30 12
Project Cars 40 40 24

 

U některých her záleží ovšem také na přídavných funkcích, se kterými se musí grafický čip a procesor poprat. U GTA V byl například obrovský rozdíl mezi velmi vysokými detaily se zapnutými, nebo vypnutými (sníženými) přídavnými funkcemi (množství populace, kvalita vody, kvalita trávy). Při zapnutí všech těchto doplňků se obnovovací frekvence nedostala přes 9 FPS. Paměť grafické karty byla přitom vyčerpána “pouze” ze ¾. Zde bych viděl problém hlavně v procesoru, který běžel na plných 100 % výkonu, a jednoduše už nestíhal.

GTA5 2015-12-24 20-17-22-883

Samozřejmě jsem nestihl otestovat každou hru na trhu, a tak ve výčtu naleznete pouze několik titulů, které jsem považoval za dostatečně náročné pro tento test. Jak je vidět z výsledků, HP Pavilion Gaming se téměř se všemi hrami popral poměrně statečně, pokud jste však čekali “trhače asfaltu”, určitě budete malinko zklamáni. Nicméně v dané konfiguraci jsou výsledky poměrně slušné.

pCARS 2016-01-03 11-50-14-920

Skvělou grafickou kartu NVIDIA GTX 950M bohužel “brzdil” pouze průměrný procesor Intel Core i5-6300HQ. Hráčům, kteří vyžadují od svého herního stroje špičkový výkon, bychom tedy doporučili sáhnout po vyšší verzi, a to Intel Core i7-6700HQ. Rovněž tak 16 GB operační paměti RAM rozhodně nebude na škodu.

witcher3 2016-01-03 11-36-57-239

V konečném důsledku tedy herní výkon nebyl špatný, já ale budu trochu kritický a podotknu, že od herních notebooků očekávám ještě o něco více. Proto se podle mě rozhodně vyplatí “nadupanější” verze s výkonnějším procesorem. U té je však zase třeba počítat s menší výdrží na baterii, a tak záleží, zda hledáte spíše herní stroj, nebo zajímavý kompromis mezi výkonem a úsporností.

Zvukový výstup

Sluchátkový výstup samozřejmě splnil očekávání a výstup byl slušný. U reproduktorů však kvalita dosti pokulhávala. Zvuk postrádal basové tóny a byl proto velice plochý. U vyšších poloh pak reproduktory mírně chrčely. V tomto ohledu jsem byl tedy velice zklamán.

Displej

Jelikož Full HD displej je dnes již v podstatě standardní výbavou, v této cenové relaci je tedy vše v pořádku. Pokud bych však hodnotil podání barev, místy se mi zdály mírně vybledlé. To však lze vyřešit softwarovou korekcí, takže si každý může zobrazení přizpůsobit podle svých potřeb.

Výbava

Velkým kladem zařízení je samozřejmě SSD disk, díky kterému jsou starty bleskurychlé a v případě, že na něj nainstalujete i nějakou tu hru, rozhodně neprohloupíte. Do kategorie kladů bych rozhodně zařadil i grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 950M. Výkonu má tento grafický čip více než dost, stejně tak integrované paměti. Bohužel podle mě nebyl potenciál grafické karty využit naplno, neboť výtečnou grafiku brzdil slabší procesor. Osobně bych tedy sáhl po výkonnější variantě v podobě i7.

Zprvu jsem měl sice obavy, že 8 GB paměti RAM bude pro herní notebook málo, nakonec jsem si ale s touto kapacitou vystačil. Náročnější hráči, nebo uživatelé s většími požadavky na množství spuštěných aplikací však jistě potvrdí, že 16 GB je i výhledově lepší volba.

Zhodnocení

Do ruky se mi dostal bezesporu velice pěkný kus technologie a jeho používání jsem si rozhodně užil. V několika aspektech mě dokonce velice příjemně překvapil. Na druhou stranu zde byly i věci, které se mi tak úplně nelíbily. Jak jsem již zmínil, v testované konfiguraci mi notebook přijde jako ideální varianta zařízení pro studenta. Přes den přenosný a kompaktní laptop s poměrně velkou výdrží na baterii, a večer stroj, který se nezalekne ani novějších herních titulů. Pouze si je nezahrajete v nejvyšších detailech. Ne všem uživatelům to ale bude vadit.

 Klady

 • Výdrž na baterii
 • Kompaktní rozměry notebooku i nabíječky
 • Výtečná mobilní grafická karta NVIDIA GeForce GTX 950M
 • Povedený design
 • SSD

Zápory

 • Méně kvalitní zvukový výstup vestavěných reproduktorů
 • Některé aspekty klávesnice nemusí být všem uživatelům po chuti
 • Na herní notebook slabší procesor
 • Nevyužitý potenciál grafické karty

Závěr

HP Pavilion Gaming je bezesporu velice zajímavou volbou pro každého, kdo preferuje kombinaci herního výkonu a výdrže při běžné kancelářské práci. V kompaktním těle s líbivým designem se toho skrývá opravdu hodně. Náročnější uživatelé však pravděpodobně budou muset sáhnout po výkonnější variantě. Celkově jsem byl s notebookem víceméně spokojen a jeho výbava řádově odpovídala cenové relaci.

HP Pavilion Gaming Notebook – 15-ak002nc – 25 990 Kč s DPH
HP Pavilion Gaming Notebook – 15-ak006nc – 27 790 Kč s DPH
Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

1 Komentář Zapnuto "Recenze: Herní notebook HP Pavilion Gaming"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Lager
Host

Zdravím, chtěl bych jen podotknou pro případné zájemce o tento notebook, že varianta s Intel Core i7-6700HQ Skylake, tedy model „ak006nc“ se prodává taktéž s 8 GB RAM pamětí. Případné rozšíření paměti Vás vyjde na zhruba 1200 Kč + nutnost výměny v autorizovaném servisu HP.

wpDiscuz