Asi bychom mezi našimi čtenáři nenašli jediného, který by neznal Windows Vista, Windows 7, Windows 8 či poslední Windows 10. Jsou to verze systému, který většina z nás používá den co den, ať už pro zábavu či práci a běží na 77 % počítačů na celém světě. Málokdo ale ví, že za jejich vývojem stojí Čech, Aleš Holeček. A v prosincovém rozhovoru pro český Forbes se i trochu zmínil o nejnovějších Windows 10. Na otázku, proč po Windows 8 přišly rovnou Windows 10, odpovídá:

To je otázka na marketing. My jsme při budování nového operačního systému vždy používali kódové označení, které se schválně pak nedalo reálně využít. Půl roku před vypuštěním jsme dostali nové jméno a museli jsme ho všude v kódu změnit.

Ač nebyly všechny verze, na kterých pracoval, přijaty kladně, Aleš si z toho hlavu nedělá. Dle něj má každý operační systém podíl na tom, kam se dnes ve vývoji dostali. „Inovace na sebe navazují, takže desítky bychom bez Visty nikdy nepostavili. Je to postupná evoluce„, dodává Holeček. V čele vývoje operačního systému strávil posledních 9 let a dle jeho slov už v této pozici i trochu zpohodlněl.

Postupně jsem se propracoval do operačního systému opravdu hluboko, znal jsem v něm doslova každý šroubek.

Po posledních „desítkách“ tak ze své dosavadní pozice odchází. Původně měl mít na starost všechny bootovací aplikace, ale po šesti týdnech ho vedení Microsoftu požádalo, zda by se nepřesunul do čela vývojového týmu Office. Tento kancelářský balík podle údajů Microsoftu používá 1,2 miliardy lidí, což už je opravdu velký dosah. Sám Holeček tvrdí, že změna to je tak velká, jako kdyby odešel z Googlu pracovat do Facebooku.

A to je příležitost, kterou nenecháte ležet na stole. Je to jako kdybych šel pracovat pro jinou firmu. Ty dva týmy mají úplně jinou kulturu.

V nové pozici tak pod sebou bude mít 1 400 lidí od Redmondu po Silicon Valley, Boston, Izrael až po Indii. I po přestupu mu zůstal titul viceprezident Microsoft Corporation, což je dle samotného Holečka jako CEO mínus tři. Nás tento fakt nesmírně těší a cítíme hrdost, že se i z České republiky dá dostat do tak významné pozice u největšího výrobce softwaru na světě. Celý článek si můžete přečíst v prosincovém čísle časopisu Forbes.

Zdroj: Forbes, prosinec 2015

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

12 Komentáře Zapnuto "Aleš Holeček: Ten, který šéfoval vývoji Windows"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Jaroslav Thun
Host

Jaroslav Thun liked this on Facebook.

Martin Šenovský
Host

Martin Šenovský liked this on Facebook.

DjsZbynek Černy
Host

DjsZbynek Černy liked this on Facebook.

Спарте Вечная
Host

Спарте Вечная liked this on Facebook.

Michal Kučera
Host

Michal Kučera liked this on Facebook.

Pepča Pepiček
Host

Pepča Pepiček liked this on Facebook.

Bohumír Piša
Host

Bohumír Piša liked this on Facebook.

Joska Jan
Host

Joska Jan liked this on Facebook.

Jindřich Richter
Host

Jindřich Richter liked this on Facebook.

Nic Víc Než Martin
Host

Nic Víc Než Martin liked this on Facebook.

Vaclav Černy
Host

Vaclav Černy liked this on Facebook.

Jiří Horáček
Host

Jiří Horáček liked this on Facebook.

wpDiscuz