WP8.1 X Android X iOS X další…

Dnes si ukážeme srovnání 3 hlavních mobilních operačních systémů. Android, iOS a WP 8.1. A dvou méně známých operačních systémů, kterými jsou: mobilní verze populárního operačního systému Linux – Ubuntu phone a systém Sailfish od společnosti Jolla.

Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Windows Phone 8.1

Začněme s mobilním systémem Windows Phone 8.1. Tento mobilní operační systém od redmondského giganta – Microsoftu, je svým způsobem unikátní a navazuje na, ne tolik populární, Windows 8 a Windows 8.1 pro PC. Nicméně z pohledu rychlosti a funkčnosti se systému v mobilních zařízeních velmi daří a to především proto, že byl původně stavěn jako mobilní operační systém, čemuž nasvědčuje i zpracování ve formě dlaždic. Že se systému daří na mobilních zařízeních, dokazuje i fakt, že k plynulému a svižnému fungování systému postačí základní hardwarové vybavení zařízení. A to doslova!

HW náročnost

3 GB – 4 GB RAM paměti, nebo 8-jádrové procesory, jak je zvykem u Androidu, byste zde hledali marně. Není to totiž zapotřebí, s WP 8.1 si hravě poradí i 512 MB RAM paměť a 2-jádrový procesor na nižším taktu. Přístroj je i přes tyto parametry velmi spolehlivý, rychlý a bez bugů. A pokud nebudeme na chvíli počítat nejnovější Lumie 950 a 950 XL, které mají zlepšené parametry pro novou technologii Continuum, tak nejvýkonnější Lumie, které můžete najít, jsou Nokia Lumia 1520 a 930, které shodně disponují 4-jádrovým procesorem na taktu 2.2 Ghz a RAM paměti o hodnotě 2 GB.

Prostředí

windows phone

Skutečná dominanta, kterou WP 8.1 disponuje je startovní obrazovka (start screen). Na start screenu u WP 8.1 je nádherně vidět, že se na jedné stránce, nebo ploše chcete-li, dá sledovat mnoho informací z několika různých zdrojů. Ať už je to aktuální počasí s předpovědí na 3 dny dopředu, nejnovější e-maily s ukázkou toho, kdo vám co píše, kalendář s nejbližší událostí, dění na sociálních sítích, nebo kdo vám píše na chatovacích aplikacích. V neposlední řadě se samozřejmě zobrazí zprávy nebo nejnovějších fotografie, a to vše na jedné stránce. Netřeba tedy ani otevírat konkrétní aplikaci.

Baterie

Co se baterie týče, zde nemohou být žádné výhrady. Microsoft a před tím Nokia používají v telefonech poměrně velké baterie, které spolu s optimalizací systému spolehlivě provedou telefon celým dnem bez nabití. Při méně náročném používání se dočkáte i půlnoci, popřípadě až dvou nebo tří dnů. Záleží na typu zařízení.

Novinky v nové verzi Windows 10 Mobile

Novinek je zde skutečně markantní množství. Asi největších změn se dočkalo samotné prostředí systému, který teď působí mnohem elegantněji. Mezi největší novinky jednoznačně patří tyto:

 • Možnost přidání sloupce dlaždic na startovní obrazovce.
 • Systém dostal nové animace
 • Obrázek lze nyní dát na celou plochu, nikoliv pouze pod průhledné dlaždice.
 • Menu je nyní logicky uspořádané podle kategorií.
 • Na zprávy lze nově odpovídat přímo z notifikačního centra.
 • Notifikační centrum doznalo také změn a lze v něm nyní například odstraňovat každou upomínku zvlášť.
 • Obchod (Store) nyní vypadá stejně jako u desktopových verzí 10. je pouze uzpůsoben na menší displej.
 • Aplikace MS WORD nabízí nové možnosti formátování, stejné možnosti nabízí také aplikace pošta.
 • Největší novinkou je jistě funkce Continuum nebo-li možnost vytvoří z Vaší Lumia klasický počítač pomocí display docku. Funkce je dostupná pouze nejnovějším modelům Lumia 950/XLContinuum

iOS 8

Podobným systémem, co se nároků na HW týče, je bezpochyby iOS 8 od společnosti Apple Inc. Mobilní operační systém, který je odlehčenou verzí systému Mac OS, používaného v počítačích MacBook a iMac.

HW náročnost

Co se HW náročnosti týče, je systém stejně nenáročný jako WP 8.1, jelikož až iPhone 5 dostal 1 GB RAM paměti spolu s dvoujádrovým procesorem na taktu 1.2 Ghz. Zde se opět setkáváme s naprostou plynulostí a svižností systému i s minimálními parametry a často tento systém předvádí mnohem lepší výkony než většina Android telefonů se 3GB RAM pamětí a 8-jádrovými procesory.

Prostředí

ios

Prostředí systému je velmi intuitivní a snadno dohledatelné, přechod mezi spuštěními aplikacemi je velmi rychlý a plynulý. Na nic se zde nečeká, dokonce i obnova aplikací je mnohdy rychlejší než u WP 8.1 a samozřejmě mnohem rychlejší než u většiny Android telefonů. Nicméně prostředí jako takové může pro nováčka působit lehce chaoticky, už kvůli absenci menu aplikací, které se musí speciálně vyhledávat a poté připínat na hlavní plochu. Je to tedy velmi podobné některým nadstavbám Androidu, jako například systém od Xiaomi nebo Lenova. Jednou z velkých novinek prostředí je bezpochyby možnost přidání widgetů do notifikačního centra, které podporuje stále více aplikací, a je to tím pádem zase posun k uživatelsky přívětivějšímu prostředí. Nicméně widgety, které by zobrazovaly informace přímo na start screenu, mi zde stále chybí, protože jediné co zde systém oznamuje, je počet nepřečtených upozornění formou červeného čísla u konkrétní aplikace. Celkem sympatickou stránkou systému iOS 8 je fakt, že funguje i na starších zařízeních, což se zase podobá WP 8.1, nikoliv však Androidu. U něj, jak je známo, se starší modely potýkají s problémy při přechodu na novou verzi, popřípadě jim tento update není ani zpřístupněn.

Baterie

Co se výdrže baterie týče, ta je bohužel slabší, a i přes perfektní odladěnost systému se s telefonem na jedno nabití dočkáte maximálně večera a při náročnějším používáním je třeba nabíjet již odpoledne. Tento problém je způsobem především malou kapacitou baterie. Systém jako takový je totiž velmi dobře optimalizován. Nejnovější iOS 9 dokonce slibují zlepšení výdrže zhruba o 30 %, díky ještě lepší optimalizaci systému.

Novinky v iOS 9

Novinek je mnoho, nejsou však vidět na první pohled

 • Zámek telefonu jde nyní nastavit na 6 číslic
 • Apple zapracoval na optimalizaci a systém je tak zase o něco rychlejší a stabilnější
 • Apple navíc přidal spořič baterie, který prodlouží výdrž telefonu o cca hodinu.
 • Větších změn doznala aplikace na poznámky, ve které se nejen změnil vzhled, ale přibily i nové funkce, jako například kreslení nebo synchronizace se všemi zařízeními
 • Nově přibyla funkce split view, která umožňuje práci ve dvou aplikacích zároveň (pouze u nejnovějších iPadů)split view

Android 4.4 a 5.0

Jako další systém a prozatím nejpopulárnější je Android ve verzi 4.4 Kitkat a 5.0 Lollipop. Tento systém se potýká hned s několika problémy. Jednou z mála výhod je nepřeberné množství aplikací, zejména třetích stran. Jedním z hlavních problému je, jak již bylo několikrát zmíněno, především HW náročnost systému.

HW náročnost

Nenažranost systému Android vede k tomu, že je většina výrobců nucena dávat do svých telefonů 8-jádrové procesory, mnohdy až na taktu 2.2 Ghz, kterým sekundují 3GB – 4GB RAM paměti a mnohdy ani tyto parametry nezaručují takovou plynulost systému, jako u WP 8.1 nebo iOS 8. Dalším celkem markantním problémem je velkém množství předinstalovaných aplikací, ať již ze strany výrobce, či samotného Googlu. Tyto aplikace často nelze odstranit, pokud nemáte rootnutý telefon, což je procedura, kterou nezvládne každý a může poškodit telefon. Android má pro výrobce tu výhodu, že si jej může kdokoliv předělat jak potřebuje, pokud zachová aplikace od Googlu. Což může samotnému systému pomoct i uškodit. Příklad z té druhé skupiny můžeme vidět u prostředí TouchWiz od známého a největšího výrobce Android telefonů Samsungu, jehož prostředí se nejen nemění po grafické stránce, ale navíc obsahuje 30 – 40 předinstalovaných aplikací. Ty jsou většině uživatelů k ničemu a pouze zabírají místo v interní paměti a snižují tak výkon přístroje. Notifikační centrum je navíc přeplácané funkcemi, které jsou mnohdy až zbytečné. Pohyb po takovémto systému pak není plynulý a například obnovení nějaké spuštěné aplikace může být velmi nervy drásající. Není ojedinělé, že se tento systém musí i několikrát do roka uvést do továrního nastavení.

Prostředí

Android

Prostředí Androidu je různé, závisí to na výrobci. Některá se více podobají iOS 8, někteří vývojáři se zase co nejvíce snaží zachovat design původního, čistého Androidu od Googlu. Samozřejmostí jsou widgety přímo na pracovní ploše, zobrazující aktuální stav, počasí, kalendář, e-maily, hodiny, apod… Jedna z mála výhod u Androidu je ale bezpochyby možnost změnit své prostředí pomocí tzv. Launcherů, kterých je v Google Play dostatečné množství. Potom ani tolik nezáleží na tom, od jakého výrobce máte telefon. Prostředí si lze změnit. I s tím ale mohou být problémy, někdy je to spíše ke škodě, nežli k užitku. Spousta Launcherů trpí na bugy a záseky, jiné jsou ale lepší než původní prostředí.

Baterie

Asi největším problémem je pravděpodobně výdrž baterie. Android telefony jsou bezpochyby těmi největšími žrouty baterie mezi mobilními platformami. Je to dáno jednak špatnou optimalizací systému, a také nízkou kapacitou baterie. Někteří výrobci jako třeba Lenovo, již tento problém pochopili a postavili si na něm reklamní kampaně, ve kterých nabízejí telefony s kapacitou baterie až 5000 mAh, což dovede telefon do cca 3-denní výdrže. Pro představu, na WP 8.1 by tato baterie vydržela, troufám si říct, i 5 dní a u iOS 8 podobně.

Novinky v Android 6.0

 • První čeho si asi všimnete je, že se nově menu posouvá vertikálně a je řazena abecedně. Na vrchu jsou navíc 4 nejpoužívanější aplikace
 • Vertikálně se nyní posouvá i nabídka widgetů, která tak působí mnohem elegantněji.
 • Složky na ploše nyní pojmou neomezený počet aplikací.
 • Nově si také lze nastavit konkrétní oprávnění pro konkrétní aplikaci.
 • Přístroj rozezná pokud leží na stole a není používán. Poté se přepne do úsporného režimu.
 • Android je nyní dokonce schopen zálohovat data a uživatelská nastavení do cloudu, jako to mají jiné systémy.android M

Ubuntu phone

Nyní si představíme poměrně novou platformu a tou je odlehčená verze operačního systému Linux, distribuce Ubuntu. Ubuntu phone.

Prostředí

ubuntu phone

Tento systém je velmi specifický a od ostatních se liší především tím, že nemá žádné ovládací tlačítko a funguje tedy za pomoci dotykového ovládání a gest. Veškeré notifikace se zobrazují rovnou na zamykací obrazovce. Na start screenu si lze z levé strany vysunout výčet, vámi zvolených aplikací, podobně jako je tomu u desktopové verze. Na hlavní stránce se pak zobrazují nejpoužívanější aplikace, dále oblíbení lidé, poslední hovory, popřípadě notifikace ze sociálních sítí nebo přehrávaná hudba. To je úvodní stránka, ze které se lze přetažením dostat na people hub, neboli na všechny kontakty, dále pak detailněji na hudbu a napravo od hlavní stránky jsou pak aplikace a videa. Gest je v systému skutečně hodně a bude to chtít trochu cviku, než se je uživatel všechny naučí. Potažením zprava se pak dostáváme do multitaskingu, tedy do přepínání aplikací.

HW náročnost

Běh systému mě velmi mile překvapil svou rychlostí a naprostou plynulostí a to i na slabším přístroji se 4 jádry, na taktu 1.3 Ghz a 1 GB RAM. Multitasking připomíná iOS 8, je též plynulý a bez záseků či dlouhého čekání na obnovu aplikace. Osobně bych si telefon s tímto systémem koupil raději než Android. Jediným problémem by snad mohl být, pro někoho, nedostatek aplikací.


Sailfish 2.0

Posledním systémem, který si dnes představíme, je nová verze systému MeGo, Sailfish 2.0 od společnosti Jolla.

Prostředí

sailfish

Prostředí systému je opět, podobně jako u Ubuntu phone, postaveno na gestech a je velmi svižné, odladěné a neklade sebemenší známky odporu. Velmi mě překvapily animace systému, které jsou velmi kvalitní, nezpomalují systém a fungují zcela plynule. Notifikační centrum se zde nachází netradičně na pravé straně a lze jej vyvolat potažením zleva doprava. Slabina systému bude opět v nedostatku aplikací, ale pro základní užívání telefonu bohatě postačí. Pochopitelně nechybí sociální sítě a většina dalších nepostradatelných aplikací.

Zde přikládám minirecenzi.

Závěrem můžete vidět, že jediný systém, který není zcela odladěný a má problémy s plynulostí systémů a potýká se s největšími bugy, je zároveň nejpopulárnější systém – Android. Je populární pravděpodobně díky množství aplikací, schémat (launcherů), nebo nevědomosti uživatelů o jiných, lepších systémech.

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

17 Komentáře Zapnuto "Srovnání mobilních platforem"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Radek Kalaš
Host

To říkám pořád….

Depak Mol
Host

A co -)

Lukáš Prokša
Host

beee

Depak Mol
Host

Depak Mol liked this on Facebook.

Martin Blasko
Host

Martin Blasko liked this on Facebook.

Jiří Horáček
Host

Jiří Horáček liked this on Facebook.

Bohumír Piša
Host

Bohumír Piša liked this on Facebook.

Vlastik Straka
Host

Vlastik Straka liked this on Facebook.

Daniel Havlík
Host

Daniel Havlík liked this on Facebook.

Daniel Kopecký
Host

Daniel Kopecký liked this on Facebook.

Petr Lenk
Host

Petr Lenk liked this on Facebook.

Radek Kalaš
Host

Radek Kalaš liked this on Facebook.

Daniel Štědroň
Host

Daniel Štědroň liked this on Facebook.

Jan Toman
Host

Jan Toman liked this on Facebook.

Martin Soukup
Host

Martin Soukup liked this on Facebook.

Roman Roman
Host

Roman Roman liked this on Facebook.

Petr Kolek
Host

Petr Kolek liked this on Facebook.

wpDiscuz