Opět tu máme neděli, a to znamená, že je čas na krátké shrnutí zajímavých událostí z uplynulého týdne. Pokud vás některé ze zmiňovaných témat zaujme, klikněte na zvýrazněná slova v textu, která vás zavedou k detailnějším článkům o daných tématech.

Nejnovější Lumie od Microsoftu – Začátek prodeje Lumie 550 a naše recenze Lumie 950 a 950 XL

Zatímco levná Lumia 550 se začátkem tohoto týdne teprve oficiálně dostala do obchodů po celé Evropě, v naší redakci se již poctivě testoval model 950 i jeho větší bratříček – 950 XL. Obě recenze zařízení si rozhodně nenechte ujít, jsou totiž poměrně detailní a vycházejí z více než týdenní osobní zkušenosti z používání těchto smartphonů.

Microsoft Lumia 950XL hezky zabalená

Ačkoliv konečný verdikt je v obou případech vesměs kladný, nemůžeme si bohužel odpustit komentář k některým neduhům, které nové modely trápí. Lumia 950 a 950 XL jsou nesporně skvělými kousky moderní technologie. Výkonný hardware zabalený v poměrně elegantním těle potěší snad každého zákazníka. Horší už je to se systémem, který občas dokáže uživatele řádně pozlobit. Malou výdrží baterie počínaje a samovolnými restarty konče.

Redmondští tedy zaslouží jak pochvalu, tak mírné pokárání za některé nedodělky. My však doufáme, že situace s operačním systémem Windows 10 Mobile se co nevidět zlepší. V opačném případě by totiž Microsoft pravděpodobně částečně ztratil přízeň komunity, kterou si v posledním době díky svému počínání opět tak pracně získává zpět.

Jak již ale bylo zmíněno, necháme-li stranou operační systém, Lumia 950 a 950 XL jsou hardwarově opravdu moc pěkně vybaveny. Jak po stránce výpočetního výkonu, který zvládne například funkci Continuum (k té se ještě vrátíme), tak v případě fotoaparátu. Ten totiž pořizuje velice pěkné snímky a kvalitní 4K video. O kvalitách 20Mpx fotoaparátu jsme se přesvědčili jak my v redakci, tak profesionální fotograf National Geogrphic, který vzal nové Lumie na podvodní dobrodružství.

Aktualizace

Zatímco ostatní členové Programu Insider mohli již zhruba týden testovat nový kumulativní update Windows 10 Mobile s označením 10586.29, čerství vlastníci nejnovějších Lumií tuto možnost prozatím neměli. Podle nedávného prohlášení Gabriela Aula totiž nové buildy ještě nebyly úplně připraveny na spuštění na novém hardwaru. To vše se však tento týden změnilo a update tak mohli nainstalovat i ti Insideři, kteří právě novou Lumii zakoupili. S tím ale bohužel přišel další problém, se kterým se nyní musí Microsoft vypořádat. Některým uživatelům nových vlajkových lodí totiž update vůbec nebyl nabídnut.

Na druhou stranu velice pozitivní aktualizací tohoto týdne bylo obohacení nástroje Windows Device Recovery Tool o podporu všech třech nových modelů Lumií. Při manipulaci s mobilními Windows se tento nástroj stal neocenitelným pomocníkem, kdykoliv se vyskytla nějaká závažná chyba systému.

Windows Device Recovery Tool

Dalším updatem, který stojí za zmínku, je aktualizace aplikace Hudba Groove, která schytala od některých uživatelů poměrně značnou kritiku hned po spuštění Windows 10. Microsoft se však v tomto ohledu zachoval ukázkově, kritiku přijal velice konstruktivně a dokonce s uživateli spolupracoval na opravení chyb. Prozatím se však dočkala updatu pouze mobilní verze aplikace.

Nakonec tu máme také aktualizaci uživatelského rozhraní pro Xbox One. Ta však přináší víceméně pouze opravy chyb systému a webového prohlížeče Microsoft Edge.

Plány Microsoftu do budoucna – Continuum, Microsoft Edge a nová zařízení

O tom, že má Microsoft s funkcí Continuum velké plány, jistě není pochyb. V konečném důsledku však bude záležet pouze na vývojářích, zda budou tvořit aplikace schopné této funkce využít. Redmondští ale částečně berou osud do svých rukou, a prostřednictvím přednášek chtějí vývojáře naučit jak takové aplikace tvořit a současně je k této činnosti i nalákat.

Asi všichni, kteří viděli Continuum v akci, nebo si dokáží představit, jak může být tato funkce užitečná, jistě potvrdí, že má velký potenciál. I když se ale Microsoftu podaří přimět vývojáře, aby tvořili tak důležité aplikace, stále je zde problém omezeného počtu zařízení, která Continuum zvládnou spustit. Zdá se ale, že i tomuto problému se  Redmondší staví čelem, a již pracují na dalších telefonech se špičkovým hardwarem. Možná se tedy dočkáme nejen nové vlajkové lodi se Snapdragonem 820, ale i tolik žádaného Surface Phonu. Konec konců, poslechněte si, co k tématu řekl Panos Panay, kterého se na Surface Phone vyptávali.

Pro ty z vás, kteří si již novou Lumii zakoupili, a Continuumn si chtějí vyzkoušet teď, jsme přinesli seznam šikovných doplňků, díky kterým bude použití této funkce ještě lepší a pohodlnější. Naleznete zde nejen kabelové a bezdrátové řešení, ale i některé další doplňky, jako například klávesnici Microsoft Universal Foldable Keyboard, nebo myš Microsoft Arc Touch.

Microsoft Universal Foldable Keyboard

Jedním z velice kontroverzních témat, co se plánů Microsoftu týče, je také prohlížeč Microsoft Edge. Ačkoliv Edge měl být úplně novým začátkem, a měl tak hodit za hlavu neúspěchy Internet Exploreru, bohužel se prozatím netěší příliš velké přízni. Jedním z hlavních důvodů je absence doplňků, kterými konkurenční prohlížeče již dávno disponují. I když Redmondští slibují brzkou podporu doplňků, jako je například Adblock, a také vysvětlují, proč se v jejich prohlížeči prozatím doplňky neobjevily, obáváme se, že uživatelé k tomuto postupu bohužel mít pochopení nejspíše nebudou. Počkejme si tedy, zda Microsoft Edge prolomí uživatelskou nedůvěru, a nalezne své věrné příznivce. Internetu Explorer se to nepovedlo.

Program Windows Insider

Na závěr tu máme jednu velice potěšující zprávu pro členy Insider programu. Nejaktivnější členy totiž Microsoft poctil dopisem, ve kterém Insidery žádá o vyzkoušení funkce Continuum a také zpětnou vazbu, co by na Continuum vylepšili. Dopis je samozřejmě podpořen potřebným hardwarem, tedy novou Lumií, Display Dockem a bezdrátovým adaptérem pro přenos obrazu. Najde se i mezi českými Insidery nějaký takový šťastlivec?

Někteří Insideři obdrželi od MS dopis

To byl tedy výčet nejzajímavějších událostí za poslední týden, nadále nám zachovejte přízeň, a my se budeme těšit opět za týden, u dalšího dílu “Co týden dal”. Nakonec ještě připomínáme, že hledáme posily do našeho redakčního týmu. Pokud jste tedy fandou témat, o kterých píšeme, a rád byste se k nám přidal/a, určitě se nám ozvěte na redakční email: redakce@winmagazine.cz.

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

4 Komentáře Zapnuto "Co týden dal #2"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Tomáš Mikulík
Host

Tomáš Mikulík liked this on Facebook.

Спарте Вечная
Host

Спарте Вечная liked this on Facebook.

Petr Lenk
Host

Petr Lenk liked this on Facebook.

Martin Blasko
Host

Martin Blasko liked this on Facebook.

wpDiscuz