Týden s Lumii 950 XL

Všichni fanoušci jistě netrpělivě čekali, až budou nové telefony s Windows 10 Mobile na trhu. Nyní jsou zde již deset dní, a tak nastává čas, zařízení zhodnotit.

Microsoft Lumia 950XL hezky zabalená

Ani já jsem nevydržel a hned na začátku prodejů jsem si pořídil Lumii 950 XL. Nikdy jsem neměl problémy s velikostí displeje do 6″, takže byla moje volba jasná. I sám Microsoft dával najevo, že oba modely jsou vlajkové lodě a zákazníci si mohou vybrat dle velikosti.
Pokud vlastníte třeba telefon se 4,5″ displejem, nemusíte se velikosti Lumie 950 XL obávat.

Rozdíl mezi Lumia 1020 a 950 XL

Rozdíl velikostí v porovnání s Lumií 1020

Na obrázku výše, který je opravdu tragický (foceno jedním prehistorickým kouskem z ovocné stáje) po vizuální stránce, vidíte rozdíl. Tento rozdíl není tak velký, jak si může mnoho lidí myslet. Je to 20 mm na výšku a 8 mm na šířku, což je, podle mě, vzhledem k rozdílu velikosti displeje 1,2″ skvělá hodnota.

Microsoft Lumia 950 XL je povedený kus HW

Microsoft Lumia 950 XL

Nyní se ale vrhněme na tento telefon v praxi:

Design

Velké množství lidí si na různých fórech na internetu stěžuje na design. Konkrétně tvrdí, že je Lumia příliš hranatá či plastová… že jim chybí správný wow effect. Já s tím problém nemám. Kryty jsou výměnné, chcete-li prémiový vzhled, máte možnost zakoupit kryty MOZO, které si můžete objednat i na našem e-shopu.

Zadní plastový kryt nevypadá špatně

Zadní plastový kryt nevypadá špatně a navíc je praktický

V recenzích si dokonce někteří uživatelé stěžují, že tlačítka na bocích jsou na hranách ostrá. Já to beru jako výhodu. Když vytáhnu v noci telefon z kapsy, tak vím přesně, kde které tlačítko je.
V ruce se telefon drží velmi dobře.

Tento model kritizují většinou hateři, kteří se „bijí“ za svou značku, protože ji považují doslova za „svatou“.

Telefon není bez chyb, ale ty se odstraní časem.

Windows Hello

Spolu s novými modely přišel Microsoft i s novým stylem přihlašování pomocí duhovky. Tuto funkci jsem používal již od začátku a její schopnost mě rozpoznat převyšovala 90 %. Problémy měla jen za běhu, pokud svítilo ostře slunce na telefon či jsem byl při skenování duhovky v moc velkém úhlu.

S touto funkcí jsem opravdu spokojen, je skvělé, že v zimě nebudu muset sundavat z rukou rukavice, na rozdíl od telefonů se čtečkou otisků prstů. Sice je funkce ve stádiu BETA a chvilku systému trvá, než rozpozná duhovku, nicméně i tak tomuto systému rozpoznávání věřím.

Systém Windows 10 Mobile

Jak všichni víme Windows 10 Mobile je stále mladý systém, který bude potřebovat ještě korekci pomocí aktualizací. Mnoho uživatelů si stěžuje na vypínání či restartování mobilu během telefonátu. Já jsem se s touto chybou naštěstí během uplynulých deseti dnů naštěstí nesetkal.

Jen některé odezvy systému jsou dlouhé. Chtěl jsem přes Whatsapp poslat obrázek, klikl jsem na ikonku a několikavteřinová odezva mě doslova iritovala. Zde bude muset Microsoft hodně zapracovat.

Další chyby jsem nelezl u některých her.

Bug ve hře Clash of Lords 2

Bug ve hře

Tento bug jsem pravidelně zaznamenával ve hře Clash of Lords 2 a u hry Dredd vs. Zombies kde se opět jednalo o několikavteřinové zamrznutí.

Vývojáři her budou muset na svých dílech  také ještě zapracovat. Všechny komplikace jsem totiž zaznamenal pouze ve hrách. V neherních aplikacích bylo vše v naprostém pořádku.

Continuum

Velkým tahákem nových Lumií je funkce ContinuumDisplay Dock, který vám umožní využívat tzv. Univerzální aplikace.

Display Dock a jeho potenciál

Display Dock

Při zapojení jsem žádný problém nezaznamenal.

Univerzálních apps je opravdu málo.

Univerzální aplikace

Jeden vlastně ano, a to dokonce dost zásadní. Zatím je aplikací žalostně málo, ale to se snad časem zlepší.

Zvukový výstup

Jelikož je pro mě důležitý i zvukový výstup, podrobil jsem novou Lumii opravdu důkladnému testování. Nahrál jsem svou oblíbenou (testovací) hudbu, čítající repertoár od Vivaldiho, přes Piano Guys, až po čistokrevný metal. Poté jsem vzal sluchátka Shure SE-315 a jal se poslouchat.

Zde musím uznat, že Microsoft dost zapracoval a oproti Lumii 1520 či Lumii 1020 posunul zvuk na vyšší úroveň než na co byli uživatelé Lumií zvyklí. Hudba je poslouchatelná přes tato sluchátka i v tiché místnosti. Jistě oceníte hloubku hudební scény, relativně přesnou stereobázi a výšky, které netrhají uši. Po dlouhé době jsem si poslechl muziku z telefonu a MP3 přehrávač mi zase leží nevyužitý v šuplíku. Samozřejmě, že by to šlo ještě lépe, ale každý pokrok musím ocenit.

Po deseti dnech užívání telefonu vím jistě, že tento kousek nevrátím. Své prozatímní zkušenosti hodnotím určitě kladně a telefon rozhodně doporučuji.

Líbil se vám článek? Sledujte nás i na dalších kanálech
Facebooktwittergoogle_plusrss
Sdílet článek

Napište komentář

13 Komentáře Zapnuto "Týden s Lumii 950 XL"

Upozornit na
avatar
Řadit podle:   nejnovějších | starších | nejvíce hlasovaných
Petr Lenk
Host

Petr Lenk liked this on Facebook.

Joska Jan
Host

Joska Jan liked this on Facebook.

Vladimír Bartoš
Host

Vladimír Bartoš liked this on Facebook.

Milan Talafant
Host

Milan Talafant liked this on Facebook.

Martin Schmidt
Host

Dobré 😉

Martin Schmidt
Host

Martin Schmidt liked this on Facebook.

Petr Vyšín
Host

Petr Vyšín liked this on Facebook.

Jan Drlík
Host

V zásadě mám stejné zkušenosti, telefon používám od minulého pátku. Nicméně s těmi chybami, byť v minimální míře, jsem se setkal. Jednou se mi telefon sám restartoval a jeden výpadek hovoru, když naběhlo Bluetooth. Jinak jsem velmi spokojený.

Rudolf Fiala
Host

Je toho víc. Při procházení melodií v budíku aplikace spadne. Fotky na facebook se označují jiné, než označím. Samotná aplikace facebook je šílená ve srovnání co je na iOS. Při obdržení sms při kliknutí na informační lištu, když sms přijde, aplikace mi padá. Displej bere 70% z baterie. Z pěti hovorů mi jeden spadne. A tak by se dalo pokračovat….

Milan Yoghurtt Ouda
Host

Milan Yoghurtt Ouda liked this on Facebook.

Jiří Horáček
Host

Jiří Horáček liked this on Facebook.

Lukas
Host

Sice stručná, ale pěkná recenze. Chybky v systému sice jsou, ale to se doladí. Ja telefon taky vracet nebudu za ten display, výkon, foťáky, dualsim atd… to prostě stoji….

Bohumír Piša
Host

Bohumír Piša liked this on Facebook.

wpDiscuz